Výstava "Pekná Maľba 2" (vernisáž 13. júna 2013 o 18.30 hod)

BORIS SIRKA, Titleless. 2008. Akryl, plátno, 140x170 cm

« PEKNÁ MAĽBA 2 »

Kurátori: Eva Hober & Ivan Jančár

Vernisáž dňa 13. júna 2013 o 18h30

Výstava od 14. júna do 26. júla 2013
otvorená od stredy do nedele v čase od 11:00 do 19:00, vstup zadarmo
Pisztoryho palác, Štefánikova 25, Bratislava

44 francúzskych a slovenských umelcov v Pisztoryho paláci v rámci jedinečného podujatia v nevšedných priestoroch! Pekná maľba II je prvou veľkou výstavou francúzskeho a slovenského súčasného umenia, ktorá sa v Bratislave predstaví po prvýkrát!

Výstava na Slovensko prichádza pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky v čase, keď Francúzsko a Slovensko spája titul Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorý tento rok patrí Košiciam a Marseille, mestám, ktoré medzi sebou úzko spolupracujú.

Vo Francúzsku a na Slovensku zaznamenáva maľba pozoruhodný návrat, prichádza s novou veľmi dynamickou scénou a zaujímavými experimentmi. V obidvoch krajinách prebehol tento vývoj súčasne a je zaujímavé poukázať na jednotlivé podobnosti – výstava umožní dialóg medzi jednotlivými obrazmi, medzi umelcami a bude príležitosťou na vytvorenie nových kontaktov.

„Popri maliaroch, ktorých by sme mohli označiť za mentorov, sa objavuje celá generácia niekedy až veľmi mladých umelcov. V hre je príbeh maľby v súčasnosti a v akcii: mladí umelci sú dnes vychovávaní prácou žijúcich a veľmi aktívnych umelcov, ktorí však už nie sú v štádiu rozvíjať nový štýl. Chcem poukázať na to, že aj za otázkou príbuznosti sa pred našimi očami práve píšu nové dejiny umenia.
Je tu tiež niečo veľmi milé a dojímavé – počas prvej edície výstavy mi viacerí umelci povedali, že si tu našli svoju skupinu príbuzných umelcov, niečo, v čom rozpoznali samých seba. Uvedomila som si mimoriadne zjednocujúcu povahu tohto projektu. Spoločným bodom týchto umelcov je maľovanie. Je tu však jeden paradox – maliarov je síce veľa, ale viacerí z nich sa cítia izolovaní, v úzadí. Toto stretnutie im prinieslo viac istoty.“

— Eva Hober

Slovenskí umelci: Robert Bielik, Lucia Dovičáková, Andrej Dúbravský, Daniel Fischer, Martin Gerboc, Svetozár Ilavský, Juraj Kollár, Matej Krén, Marcel Mališ, Ildikó Pálová, Rastislav Podoba, Veronika Rónaiová, Rastislav Sedláčik, Boris Sirka, Laco Teren, Jan Vasilko.

Francúzski umelci: Jean-Michel Alberola, Giulia Andreani, Ivan Argote, Jules de Balincourt, Céline Berger, Jean-Luc Blanc, Katia Bourdarel, Guillaume Bresson, Damien Cadio, Clément Cogitore, Eric Corne, Gregory Derenne, Damien Deroubaix, Marc Desgrandchamps, Valérie Favre, Gregory Forstner, Youcef Korichi, Audrey Nervi, Eva Nielsen, Axel Pahlavi, Bruno Perramant, Antoine Roegiers, Lionel Sabatté, Giorgio Silvestrini, Pierrick Sorin, Claire Tabouret, Duncan Wylie, Jérôme Zonder.

Kurátori: Eva Hober, galeristka (Francúzsko) a Ivan Jančár, riaditeľ Galérie mesta Bratislavy (Slovensko).

Program sprievodných podujatí výstavy Pekná maľba 2:

V letnej záhrade na nádvorí Pisztoryho paláca budú počas celého trvania výstavy v spolupráci s partnermi výstavy Illah Van Oijen (Dobrý trh), združením Čerstvé ovocie a Bratislava Street Art Festivalom organizované viaceré sprievodné podujatia. Nádvorie sa zmení na terasu s mobiliárom od Yourdesign a počas podujatí bude vonku aj bar s občerstvením.

Program:

 • 14. júna
  • 16:00 - 19:00 Séria diskusií o výstave a súčasnom umení s oboma kurátormi výstavy Ivanom Jančárom a Evou Hober a ďalšími hosťami. Účasť potvrdili Lucia Gregorová, Léa Bismuth (kritička a novinárka z časopisu artpress) a Alain Berland (kritik a novinár z časopisu Mouvement).
  • 20:00 - 21:30 "Tvorba v priamom prenose" prináša Zuzana „Zuzatka“ Tkáčiková (Rádio Devín) - kreatívne stretnutie viacerých umelcov.
 • 15. júna
  • 18:00 - 19:00 Rom Levy (US) – Street-art konferencia - v rámci "Street art festivalu".
 • 21. jún
 • 22. jún
  • 19:00 - 20:45 3T - vystúpenie divadelno-improvizačnej skupiny troch hercov - v rámci "Street art festivalu".
  • 21:00 - 22:00 Serpico Acoustic – Koncert - v rámci "Street art festivalu".
   event na facebooku
 • 28. jún
 • 6. júl
  • 15:30 - 17:00 Kreatívny fotografický workshop o technikách tvorby instantného umenia z polaroidových fotografií, v spolupráci s Instantshop.sk
  • 16:00 - 20:00 Kulinársky happening "Slovaquiche" od Jedloznacne.
   event na facebooku
 • 10. júl
  • 20.30 - 22:00 Filmový večer/prednáška so známym slovenským filmovým kritikom Petrom Konečným na tému “Estetika hnusu, násilia a pornografie v dejinách kinematografie (francúzskej i svetovej)".
   event na facebooku

Organizátori:

Francúzsky inštitút na Slovensku, v spolupráci s mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto.

Výstava sa koná pod záštitou starostky Bratislava-Staré Mesto Táne Rosovej.

Partneri:

Mediálni partneri: