Finále súťaže Spievam po francúzsky 2013 (21. júna 2013)

KONCERT–SÚŤAŽ * Finále súťaže Spievam po francúzsky 2013 * Piatok 21. júna 2013 * 14h00 -16h00 * Námestie SNP v Banskej Bystrici

Piatok 21. júna 2013 navštívil francúzsky veľvyslanec na Slovensku Banskú Bystricu pri príležitosti finále speváckej súťaže « Spievam po francúzsky ». Podujatia, ktoré zorganizovali Francúzska aliancia v Ostrave a Francúzska aliancia v Banskej Bystrici, sa zúčastnili finalisti regionálnych kôl súťaže zo Slovenska a Česka.

Prestížne ceny laureátom súťaže odovzdali pán Peter Gogola, primátor mesta Banská Bystrica, a J.Ex., pán Jean-Marie Bruno, francúzsky veľvyslanec na Slovensku. Hlavní výhercovia získali pobyt v Bulharsku počas hudobného festivalu « zlatý kľúč/la clef d’or » organizovaného Francúzskou alianciou v Plovdive a kultúrny pobyt vo Francúzsku – v Paríži.

Na Slovensku súťaž « Spievam po francúzsky » prilákala 75 mladých frankofónov v kategóriách « sólista pred maturitou », « sólista po maturite » a « skupina », pričom do finále sa dostali výhercovia troch semifinále, ktoré sa konali počas mesiaca frankofónie v Žiline, v Bratislave a v Košiciach.

S konceptom sviatku hudby sa začalo vo Francúzsku v roku 1982 s cieľom umožniť všetkým hudobníkom ako aj nadšencom hudby oslavovať hudbu počas obľúbeného sviatku, ktorý sa koná každý rok 21. júna, v deň letného slnovratu. Tento koncept sa rozšíril už aj o Slovensko, kde je známy ako Noc hudby, a do ktorého sa v roku 2013 zapojilo viac ako 20 miest.

Skannibal Schmitt v Banskej Bystrici

- VÝSLEDKY -

Kategória Solista pred maturitou

1. cena : Kristína MIHAĽOVÁ

Doprovod : Tibor Mihaľov (gitara), Ján Hatalovský (basgitara) a Ivan Kopeček (cajon)

Kategória Solista po maturite

1. cena : Daniela ŠTARKOVÁ

Doprovod : Matúš Kašela (gitara), Matúš Kandrik (gitara), Lukáš Korchňak (bicie), Peter Telepčák (klávesy) a Martin Samuely (basgitara)

Kategória Skupina

1. cena : Markéta ŠNUPÁRKOVÁ

Doprovod : Markéta Šňupárková (spev, klávesy), Vladislav Uzkov (gitara, spev), Ondřej Zahuta (basgitara), Jan Pniak (bicie), Kristína Štelbaská (spev) a Tereza Honková (spev)