Výstava „Konverzácie, návrat na miesta pobytu“ 6 fotografov z Marseille (4. ‑ 28. marec 2014)

Výstava fotografií "KONVERZÁCIE NÁVRAT NA MIESTA POBYTU"

Flore Gaulmier, Pascal Grimaud, Erick Gudimard, Suzanne Hetzel, Anne Loubet, Gilles Pourtier

Vernisáž v utorok 4. marca 2014 o 17.00 hod.

Galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku, Sedlárska 7, Bratislava

Výstava od 4. do 28. marca 2014 Otvorené od pondelka do piatku od 8.00 do 19.00 hod.

Vstup voľný

 

PhotoArt Centrum v Košiciach a Ateliers de l’Image v Marseille sa dohodli na vzájomnej spolupráci v čase, keď boli Košice a Marseille vyhlásené za Európske hlavné mestá kultúry na rok 2013. Pre slovenské fotografické centrum mala táto spolupráca nadviazať na projekt Second Cities zameraný na fotografické výmeny v rámci druhých najväčších miest európskych krajín. Francúzska strana zas tento projekt rezidenčných pobytov pokrstila Regards Croisés.

 Od roku 2010 prichádzajú slovenskí a francúzski umelci do oboch miest, aby si mestá pozreli na vlastné oči. Za zjavnými geograficko-klimatickými a historickými odlišnosťami sa totiž skrýva aj veľa spoločného. Košickí fotografi s nadšením objavujú marseillské predmestia. V Košiciach žije značná časť obyvateľov vo vysokých panelákov, ktoré sa tiahnu až na perifériu ohraničeného centra mesta. Práve tento rezidenčný mestský model sa fotografom javí ako dobrý príklad na porovnanie základných charakteristík medzi Marseille a Košicami. V roku 2011 sa slovenskí fotografi vracajú na potulky po predmestiach Marseille, zatiaľ čo francúzski fotografi pokračujú ich vlastné, často dôverné exkurzie v Košiciach a jeho okolí.

 Výstava vo Francúzskom inštitúte na Slovensku predstavuje dialóg medzi šiestimi sériami fotografií, dialóg medzi šiestimi umelcami a vytýčeným územím. Okrem dokumentárneho stvárnenia sú tieto obrazy zaujímavé aj rozličnými spôsobmi spracovania, ktoré sú vyhradené fotografickým štúdiám mestských a prímestských častí. Práve v závislosti od svojho uhľa pohľadu, vnímavosť, štýl a zaujatosť si každý z nich istým spôsobom privlastnil mesto toho druhého.

 

Fotografie z výstavy