Fotografická výstava „Parížanky“ Jána Krížika (2. ‑ 30. apríla 2014)

Výstava fotografií JÁN  KRÍŽIK„PARÍŽANKY“

Vernisáž v stredu 2. apríla 2014 o 17.00 hod.
Galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku, Sedlárska 7, Bratislava

Výstava od 2. do 30. apríla 2014 Otvorené od pondelka do piatku od 8.00 do 19.00 hod.

VSTUP VOĽNÝ

Na stiahnutie: CV Ján Krížik

Prechádzka po Paríži s Jánom Krížikom, slovenským fotografom večne fascinovaným témou ženy. Keď som prišiel do Paríža, mal som plnú hlavu „koncepcií“ a „projektov“ /ako sa dnes hovorí/, čo všetko budem fotografovať. Keď som začal podľa nich fotografovať, zistil som, že pácham na sebe isté násilie. Robím čosi, čo nie je moje.

Tak som sa vrátil k mojej celoživotnej téme, ktorou je žena. Nemal som však ani ateliér, ani kontakty na modelky, tak som začal fotografovať Parížanky mramorové a bronzové, živé Parížanky som začal loviť s teleobjektívom à la Paparazzo. Mimochodom, Paparazzo bol pôvodne vcelku sympatický fotograf z Felliniho Sladkého života. Bol som teda sympatickým a neškodným parížskym Paparazzom. Pri živých Parížankách som nerozlišoval skutočné Parížanky od turistiek. Niekedy je to dosť ťažké rozoznať a mám pocit, že Paríž má takú silu, že z človeka urobí Parížana, aj keď je tam len pár hodín.

Sochy Parížaniek, ako vyzerali pred sto-dvesto rokmi som fotografoval po celom meste. Paríž je ich plný. Tuilleries, Jardin de Luxembourg, Jardin Cavalier de la Salle, Jardin M. Pollo, Parc Monceau, Grand Palais, Opera, ale aj fasády domov, menšie parky a námestia – nafotil som stovky záberov.

Pri výbere som sa však sústredil na to, čo je pre mňa charakteristické. Zväčšoval som zábery dynamické a dramatické, tie ostatné som odložil – možno na inú výstavu.

Dúfam, že vás moje fotografie potešia a že sa s mojimi Parížankami ocitnete aspoň na chvíľu v Paríži.

                                                                                                                              Ján Krížik

Fotky z vernisáže: