Saint-Etienne–Design–Bratislava (25. máj–25. jún 2011)

 

VÝSTAVA
25. mája – 25. júna 2011
Galéria Francúzskeho inštitútu
Vernisáž 25. mája o 19.00
Kurátor : Zdeno Kolesár

ERIC JOURDAN, DENIS COUEIGNOUX, RODOLPHE DOGNIAUX, STANISLAV STANKOCI, ŠTEFAN KLEIN, SILVIA JOKELOVÁ
Výstava 6 dizajnérov zo Saint-Etienne a Bratislavy v rámci Dní architektúry a dizajnu DAAD

25. mája 2011 o 17.00 sa v showroome Ligne Roset uskutoční prednáška jedného z vystavujúcich autorov Erica Jourdana.

Eric Jourdan vystavuje so Štefanom Kleinom a Stanislavom Stankocim !
Spoločná výstava Vysokej školy umenia a dizajnu v Saint-Etienne a Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave !

Francúzske mesto Saint-Etienne v 90-tych rokoch stavilo na dizajn. Je držiteľom titulu Mesto dizajnu, udeleného UNESCO-m. Od roku 1998 pravidelne organizuje Medzinárodné bienále dizajnu (link). Vďaka mnohým kontaktom medzi oboma školami, Slovensko zaujalo na tomto bienále už od prvých vydaní výnimočné postavenie.

Saint-Etienne a Bratislava

Dvadsať rokov už trvá spolupráca francúzskeho mesta Saint-Etienne s hlavným mestom Slovenska Bratislavou v oblasti dizajnu. V roku 1991 si Ecole des Beaux-Arts Saint-Etienne a Vysoká škola výtvarných umení Bratislava vymenili prvých študentov, nasledovali viaceré výstavné podujatia, prednášky a workshopy pedagógov na partnerských školách.

Tristotisícové mesto Saint-Etienne ležiace na juhozápade Francúzska neďaleko Lyonu bolo v minulosti známe najmä ako centrum baníctva, textilného priemyslu a výroby zbraní. Tieto tradičné priemyselné odvetvia už prakticky odumreli, nahradili ich modernejšie oblasti výrobných aktivít. Od polovice deväťdesiatych rokov uplynulého storočia Saint-Etienne žije dizajnom. Odvážne plány na jeho premenu na európsku metropolu dizajnu sa dnes už stali realitou. Miestne Múzeum moderného umenia vybudovalo obsiahlu zbierku dizajnérskych produktov a areál centra dizajnu Cité de Design nemá na európskom kontinente obdobu. Celkom oprávnene získalo prednedávnom Saint-Etienne ako desiate svetové a druhé európske mesto prestížny titul UNESCO Mesto dizajnu.

K najvýznamnejším prehliadkam svetového dizajnu sa od roku 1998 zaradilo Bienále dizajnu v Saint-Etienne. Vďaka bohatým kontaktom školy v Saint-Etienne s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave malo Slovensko od prvých ročníkov na bienále výnimočné postavenie.

Bratislava môže ešte viac zúročiť vynikajúce meno svojej Vysokej školy výtvarných umení. Výsledky jej bratislavských dizajnérskych ateliérov sú porovnateľné so špičkovými inštitúciami tohto druhu vo svete. Svedčia o tom víťazstvá študentov v medzinárodných súťažiach, výstavy v renomovaných galériách aj záujem zahraničných študentov o túto školu.

Výstava Saint-Etienne – Design – Bratislava sa uskutoční v rámci Dní architektúry a dizajnu DAAD vo Francúzskom inštitúte na Sedlárskej ulici 7 v Bratislave od 26. mája do 25. júna 2011. Vernisáž výstavy je 25. mája 2011 o 19.00. Výstava je otvorená od pondelka do piatku od 8.00 do 19.00, v sobotu od 9.00 do 13.00.

Niekoľko slov o vystavujúcich umelcoch

Na výstave sa predstaví šesť autorov : traja zo Saint-Etienne a traja z Bratislavy.

Eric Jourdan (1961) sa zameriava najmä na dizajnu nábytku. Jeho návrhy realizovali popredné firmy ako Cartier, Thomson a Ligne Roset. Žije v Paríži, pedagogicky pôsobí na École Supérieure d’Art et de Design v Saint-Etienne.

 

Denis Coueignoux (1963) je grafický dizajnér. Vytvoril viacero systémov vizuálnej identity a informačných systémov (napr. 8. bienále dizajnu v Saint-Etienne). V rámci Laboratória irb spolupracuje s dizajnérom Ruedi Baurom. Žije v Paríži a v Aiguebelette-le-lac, pedagogicky pôsobí na École Supérieure d’Art et de Design v Saint-Etienne. Viac

 

Rodolphe Dogniaux (1974) je výtvarník, ktorý dizajn využíva ako nástroj konceptuálneho vyjadrenia. Žije v Paríži, pedagogicky pôsobí na École Supérieure d’Art et de Design v Saint-Etienne. Viac

 

Stanislav Stankoci (1959) tvorí v oblasti dizajnu vizuálnej komunikácie, počítačovej grafiky a voľnej tvorby s mediálnymi presahmi. Je rektorom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, na ktorej vedie ateliér grafického dizajnu.

 

Štefan Klein (1959) sa dominantne zameriava na oblasť dizajnu dopravných prostriedkov. Jeho návrhy realizovali domáce aj zahraničné firmy. Vedie ateliér transport dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

 

Silvia Jokelová (1973) sa venuje dizajnu a tvorbe šperku. Jej konceptuálna tvorba kriticky komentuje rodové stereotypy v dizajne. Pedagogicky pôsobí v ateliéri produkt dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Fotky z vernisáže

Vernisáž výstavy sa uskutočnila za prítomnosti J.E. Jean-Marie Bruna, veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku, pána Guillauma Roberta, radcu pre spoluprácu a kultúrnu činnosť a riaditeľa Francúzskeho inštitútu na Slovensku, a pána Zdena Kolesára, kurátora výstavy. Medzi prítomnými boli aj Eric Jourdan, Denis Coueignoux, Stanislav Stankoci, Štefan Klein a Silvia Jokelová.