Prehliadka filmov o Prvej svetovej vojne pri príležitosti stého výročia (od 10. do 19. novembra 2014)

Pondelok 10/11/2014, 18h30 :  VEĽKÁ ILÚZIA

Réžia : Jean Renoir

Francúzsko –1937 – 1h57min – čb – Historická dráma – české titulky !

Hrajú : Jean Gabin, Pierre Fresnay, Dita Parlo, Marcel Dalio, Erich von Stroheim

Počas prvej svetovej vojny sa skupina zajatých dôstojníkov rozhodne ujsť za každú cenu a začnú kopať podzemnú chodbu. Keď napokon dosiahnu cieľ, zistia, že budú prevezení do iného tábora …

 

Utorok 11/11/2014, 18h30 : KAPITÁN CONAN

Réžia : Bertrand Tavernier

Francúzsko –1996 – 2h13min – Historická dráma

Hrajú : Philippe Torreton, Samuel Le Bihan, Bernard Le Coq, Frédéric Diefenthal

November 1918, balkánsky front : Víťazstvo spojencov na solúnskom fronte posilňujú víťazstvá na iných frontoch. Conan je súčasťou toho všetkého. Zabiť niekoho nie je nič ťažké. Ale úlohou Conana a jeho skupiny, predsunutého oddielu kománd dobrovoľníkov, bolo zabíjaním zasievať v ľuďoch strach.  Keď sa vojnové besnenie skončilo, chceli od nich, aby ukryli nože, ktorými vraždili, schovali ruky špinavé od krvi, aby boli ticho a zabudli na vraždy a zabíjanie. Akoby na ich úspechy. Vojny môžu skončiť zo dňa na deň, ale duch bojovníkov si tak rýchlo neodvykne od vojnového vytrženia.

 

Utorok 18/11/2014, 18h30  : APOKALYPSA : PRVÁ SVETOVÁ VOJNA

- EPIZÓDY 1 A 2 -

Réžia : Isabelle Clark et Daniel Costelle

Francúzsko –2014 – 2h – dokumentárny film

Epizóda 1 : ZÚRIVOSŤ :   Atentát na rakúskeho následníka arcivojvodu Františka Ferdinanda  28. júna 1914 v Sarajeve spustí najstrašnejší konflikt, ktorý svet dosiaľ poznal. Nemecko sa zmocní Belgicka a už v septembri stojí jeho armáda pred bránami Paríža. Vyhrá vojnu tak rýchlo?

Epizóda 2 : STRACH : Francúzski vojaci zastavia nemecký postup bitkou na rieke Marne. Na východnom fronte Rusi zastavili Nemcov pri Tannenbergu. Vo Francúzsku sa po početných ťažkých  bojoch  bojujúce strany zakopú do zákopov : na pomoc prichádzajú vojaci z francúzskych a anglických kolónií a vojna sa tak stáva svetovou.

 

 Streda 19/11/2014, 18h30 :  JULES A JIM

Réžia : Francois Truffaut

Francúzsko – 1962 – 1h45min – čb - Dráma

Hrajú : Henri Serre, Oskar Werner, Jeanne Moreau, Marie Dubois

V Paríži sa začiatkom 20. storočia stretávajú dvaja mladíci Nemec Jules a Francúz Jim. Ohromí ich fotografia sochy ženy so záhadným úsmevom. Rozhodnú sa vydať do Grécka a sochu nájsť. Po návrate do Paríža spoznávajú Catherine, ktorá sa rovnaký úsmev ako socha. Jules si ju vezme. Prvá svetová vojna ich rozdelí a keď sa opäť stretnú, Catherine sa zaľúbi do Jima ...

 

Všetky filmy sú v pôvodnom znení s anglickými titulkami

Galéria Francúzskeho inštitútu (Sedlárska  7), Bratislava, vstup zdarma