Frankofónne filmové kluby (od 9. do 31. marca 2015)

Počas Mesiaca frankofónie bude v rámci filmového klubu premietnutých viacero filmov z produkcie Belgicka, Švajčiarska, Maďarska, Rumunska a Kanady:

 

Villa Amalia (Francúzsko)

Francúzsky inštitút (Sedlárska 7), 9. marec 2015, 18:30 (originálna verzia - francúzština, anglické titulky), vstup voľný.

Réžia : Benoit Jacquot (Švajčiarsko, Francúzsko, Taliansko), 2009, 97 min, dráma. Hrajú: Isabelle Huppert, Jean-Hugues Anglade, Xavier Beauvois, Maya Sansa, Clara Bindi, Ignazio Oliva.

Keď Ann jednej noci uvidí, ako Thomas bozkáva inú ženu, pretečie jej pohár trpezlivosti. Rozhodne sa ho opustiť a spolu s ním opúšťa aj všetko ostatné. Je hudobníčka, hudba ju drží pri živote, ale nezväzuje jej ruky. Záleží jej na nej, a aj napriek tomu... Vďaka priateľstvu so Georgeom, ktorého pozná ešte z detských čias, odchádza, uniká pred životom, vydáva sa v ústrety svojho osudu, na ceste za svojim pôvodom,  až prichádza na ostrov, kde nájde vilu Amaliu.  

 

 

Sestra (Švajčiarsko)

Kino Lumière (Špitálska 4), 19. marec 2015, 18:00 (originálna verzia - francúzština a angličtina, české a anglické titulky), vstup voľný.

12-ročný Simon sa vyberie v zime lanovkou z priemyselnej planiny, kde býva len so svojou sestrou Louise, do luxusného lyžiarskeho strediska na kopci nad planinou. Hore  kradne lyže a výbavu bohatým turistom a následne predáva deťom z bytovky, aby si tak zabezpečil malý, ale pravidelný príjem. Louise, ktorá práve prišla o prácu, žije tiež zo Simonovo obchodovania, ktoré začne nadobúdať veľké rozmery a stáva sa od neho čím ďalej tým viac závislá ...

 

 

 

Mirage (Slovensko, Maďarsko, Francúzsko)

Kino Lumière (Špitálska 4), 20. marec 2015, 19:00 (pozor, vstup na pozvánku), ďalšie projekcie od 21. marca (originálna verzia - angličtina, francúzština, rumunčina, maďarčina, slovenské titulky)

Africký futbalista Francis, ktorý je po zorganizovaní zápasu na úteku pred políciou, hľadá úkryt na ranči miestneho kriminálnika na rozsiahlych maďarských planinách známych pod názvom "Puszta".

Slovenská premiéra filmu v rámci otvorenie festivalu Febiofest.

 

 

Laurence Anyways (Kanada)

Kino Lumière (Špitálska 4), 25. marec 2015, 20:00 (originálna verzia - francúzština, české titulky), vstup voľný.

V devädesiatych rokoch oznamuje Laurence Fredovi, svojej priateľke, že sa chce stať ženou. Spolu sa postavia predsudkom svojho okolia, odolávajú nátlaku rodín a vzdorujú fóbiam spoločnosti, ktorej nevyhovujú. Des rokov sa snažia prežiť túto premenu a zamotávajú sa do hrdinského dobrodružstva, v ktorom sa ich prehra zdá byť vykúpením.

Špeciálna projekcia v rámci festivalu Febiofest.

 

 

Love Building (Rumunsko)

Maďarský inštitút (Palisády 54, Bratislava), 27. marec 2015, 18:00 (originálna verzia - rumunčina, francúzske titulky), vstup voľný.

Prvý celovečerný film Iulie Ruginy je úspešná komédia, ktorá rozpráva príbeh 13 odlúčených párov a troch terapeutov, ktorí sa im snažia pomôcť nájsť si znovu k sebe cestu a napraviť ich nefungujúce vzťahy.

 

 

 

Karavána (Belgicko)

Francúzsky inštitút (Sedlárska 7, Bratislava), 30. marec 2015, 18:30 (originálna verzia - francúzština, anglické titulky), vstup voľný.

Po tom, čo Simon opustil prácu v meste aj svoju priateľku, vracia sa do rodnej dediny, kde obnovuje vzťah s Julienom, starým priateľom z detstva. Obaja zaháľajúci tridsiatnici sa rozhodnú realizovať svoj sen z mladosti, vydať sa na cesty a žiť z náhodných sezónnych prác… Kúpia si karaván, ale ich odchod je odložený. Pripútaní na mieste napriek všetkému napredujú, ale každý iným smerom…

 

 

Love Building (Rumunsko)

Francúzsky inštitút (Sedlárska 7, Bratislava), 31. marec 2015, 18:30 (originálna verzia - rumunčina, francúzske titulky), vstup voľný.

Prvý celovečerný film Iulie Ruginy je úspešná komédia, ktorá rozpráva príbeh 13 odlúčených párov a troch terapeutov, ktorí sa im snažia pomôcť nájsť si znovu k sebe cestu a napraviť ich nefungujúce vzťahy.