Výstava Martin Gerboc / Youcef Korichi „La Condition humaine“ (1. − 27. apríl 2015)

Francúzsky inštitút na Slovensku Vás srdečne pozýva na vernisáž výstavy „La condition humaine“ (Ľudský údel), ktorá predstaví obrazy slovenského maliara Martina Gerboca a jeho francúzskeho kolegu Youcefa Korichiho.

Obaja umelci sa stretli v Bratislave už pred 2 rokmi ako účastníci kolektívnej výstavy Pekná maľba 2 v Pistoryho paláci organizovanej Francúzskym inštitútom.

Keďže obaja autori sa vo svojej tvorbe venujú podobným témam, postupne sa zrodila myšlienka ich spoločnej výstavy.

Výsledok tejto spolupráce si môžete prehliadnúť v apríli v Galérii Francúzskeho inštitútu.

Kurátorka výstavy: Eva Hober

Galéria Francúzskeho inštitútu, 1. - 27. apríl 2015
Vernisáž v stredu 1. apríla o 18.00

Hudba: Nikolaj Nikitin, saxofón • Luboš Šrámek, klavír

Výstava otvorená pondelok - piatok od 12.00 do 18.00

V iných hodinách vám otvoríme na požiadanie na tel. č. 02 / 59 34 77 13.

 

Už od roku 2010 mi Francúzsky inštitút preukazuje dôveru tým, že mi aj tentokrát zveril do opatery tento skvelý projekt, ktorý nadväzuje na predchádzajúce podujatie „Pekná maľba“. Bolo to v júni 2013 keď sme „zakotvili“ v Bratislave v Pisztoryho paláci. Jeho vznešené miestnosti nám umožnil predstaviť publiku úžasnú zmes súčasnej francúzskej a slovenskej maľby. Vďaka Ivanovi Jančárovi som sa zoznámila s Martinom Gerbocom. Bolo to práve na tejto výstave v Pistoryho paláci, keď sa diela Martina Gerboca a Youcefa Korichiho po prvýkrát stretli s dielami Daniela Fischera, Matej Kréna, Jeana-Michela Alberolu, Axela Pahlaviho, Guillauma Bressona, Claire Tabouretovej, Juraja Kollára, Andreja Dubravského, Valérie Favreovej a s dielami dvadsiatky ďalších skvelých maliarov a videoumelcov, ktorí sa spojili na tejto oslave maľby. 

Bola som preto obzvlášť vnímavá keď mi Martin Gerboc a Youcef Korichi navrhli zúčastniť sa na príprave novej francúzsko-slovenskej výstavy v spolupráci s Francúzskym inštitútom. Pekná maľba bol a stále ostáva projektom, ktorého hlavným princípom je spájať. Hoci sa táto výstava stáva divadlom veľkých rozdielov na poli myšlienok a koncepcií maľby, v prvom rade je táto výstava momentom výmen a kultúrnych stretnutí, konfrontácií i názorovej jednoty.

Diela Martin Gerboca nesú silné symboly tráum našej doby vytetované na plátnach, rovnako ako tie ktoré nosí vytetované na svojej koži a vo svojich jačiacich autoportrétoch. Zlo, ktoré sa snažíme rozšifrovať v obrazoch Youcefa Korichiho, je utajené, skryté, akoby umlčané. Možno by sme ho odhalili, ak by sme dokázali nadvihnúť zobrazené plachty a obaly, alebo ak by sme mohli zachytiť pohľady často úplne imaginárnych postáv zaľudňujúcich jeho obrazy vyprázdnené o akúkoľvek nádej. Rukopis, ktorý svojou formou pripomína diery po švoch okolo zle zacelených jaziev po ťažkých životných skúškach vypĺňa diela Martina Gerboca a takmer útočí na toho, kto sa ho snaží prečítať. Ako kontrapunkt k tomu pôsobí pokoj a ticho diel Youcefa Korichiho, v ktorých črty ľudí a drsnosť ich dlaní oznamujú, že je v nich i ľudskosť. Bolesti často tak hlboké, že sa radšej ukrývajú, že sa zahaľujú, že je vhodnejšie v nich vidieť už iba formu, ktorá sa stala takmer tak abstraktnou akou je spomienka na nejaký prežitý pocit. Táto výstava ukazuje pokrčené handry aj rozbité papule. Obaja umelci odhaľujú nepokoj, skúmajú osamelosť, ktorá často nasleduje po víre udalostí spoločnej histórie a na ktorú sa treba pýtať, aby sme lepšie pochopili ako sa pohybovať vo svete trápenia. Tieto diela sa nás pýtajú na naše schopnosti znášať náš ľudský údel a osamelosť, ktorú si uvedomíme v okamihu uvedomenia si nenávratnosti chodu sveta.

Eva Hober, Paríž 2015

Vernisáž 1.04.2015 - Fotky: Andrej Trebatický