Výstava „ARTičoka“ Miliny Zimkovej a Norberta Kelecsényiho (29. apríl ‑ 18. máj 2015)

Francúzsky Inštitút na Slovensku vás pozýva na výstavu mladého páru slovenských výtvarníkov, maliarky Miliny Zimkovej a sochára Norberta Kelecsényiho. V Galérii Francúzskeho inštitútu predstavia výber zo svojej najnovšej tvorby inšpirovanej nedávnym tvorivým pobytom v Cité Internationale des Arts v Paríži. Kurátorkou výstavy je pani Mária Horváthová.

Galéria Francúzskeho inštitútu
Sedlárska 7, Bratislava
29. apríl - 18. máj 2015
Vernisáž v stredu 29. apríla o 18.00

Výstava otvorená pondelok - piatok od 8.00 do 19.00 a v sobotu od 9.00 do 13.00
VSTUP VOĽNÝ

Pozvánka na stiahnutie

„Výstava predstavuje tvorbu dvoch mladých bratislavských umelcov, životných partnerov, maliarky Miliny Zimkovej a sochára Norberta Kelecsényiho. Obaja sa prednedávnom zúčastnili trojmesačného študijného pobytu v Cité Internationale des Arts v Paríži a dojmy a inšpirácie z tejto Mekky umenia pretavili do svojej najnovšej tvorby.

V žiarivých a tajuplných obrazoch Miliny Zimkovej sa snúbi odkaz Cezanna, Matissa a ďalších velikánov moderny s konkrétnymi väzbami na dynamiku života, ale i citový svet našich súčasníkov a v bronzových torzách kyklopov Norberta Kelecsényiho nájdeme podobenstvá, tiahnuce od antiky cez stredovek až k expresii Rodina, ktoré autor sprítomnil vo modernej reči objemov a línií.“

Mária Horváthová

 

Tvorba Miliny Zimkovej má výrazné koloristické kvality a charakterizuje ju inklinácia k abstraktnej imaginácii. Žiarivú farebnú škálu jej obrazov a čisté farebné plochy, nahodené vo veľkorysých gestách, oživujú jemné detaily,ktoré aj abstraktné kompozície privádzajú späť na hranice predmetného sveta. Autorku zaujal prírodný mikrosvet , svet rastlín a zvierat, ale aj tajuplné postavy , vystupujúce z minulosti a zo zabudnutých kultúr. Milina Zimková ich odhaľuje v nečakaných súvislostiach a v konkrétnych väzbách  na súčasnú dobu, v ktorej ich vnútorný svet nadobúda nové rozmery.

 

 

Norbert Kelecsényi sa zaoberá figurálnym sochárstvom. Hlavnou témou jeho sôch je mužské torzo, pretavené do ušľachtilých materiálov a vrhnuté do symbolov civilizačného dialógu medzi materiálom a priestorom.  

 

 

 

 

 

Vernisáž výstavy (29.04.15)