Open Studio 2015: Otvorenie francúzsko-nemeckého cyklu s Christophom Kellerom (28. apríla 2015, 17:00)

Nemecký umelec Christoph Keller príde otvoriť francúzsko-nemecký cyklus projektu Open Studio, iniciovaný Ateliérom Ilony Németh na VŠVU v Bratislave, prezentáciou v anglickom jazyku s názvom „Experiments on Trance“, ktorá sa uskutoční dňa 28. apríla 2015 o 17:00 v Café Berlinka (SNG, Námestie Ľudovíta Štúra 4) v Bratislave.

Projekt, ktorý podporí francúzsko-nemecký kultúrny fond, má ambíciu zorganizovať sériu stretnutí a diskusií medzi prestížnymi umelcami z Francúzska a Nemecka na jednej strane a slovenskými umelcami a študentmi na strane druhej. Na celý rok sú naplánované štyri niekoľkodňové stretnutia, počas ktorých sa budú konať rôzne workshopy a majstrovské kurzy ako aj prednášky o súčasnom umení.

 

Open Studio je dlhodobý vzdelávací projekt Ateliéru Ilony Németh – IN (Katedra intermédií a multimédií – KIM) z Vysokej školy výtvarných umení. Jeho úlohou je priniesť inovatívny a dynamický prístup k vzdelávaniu, ktorý sa uskutočňuje formou pozývania rôznych významných osobností umeleckého sveta. Počas ich návštev v rozpätí 5 až 7 dní sa pre študentov Ateliéru IN a študentov KIM realizujú  workshopy a tútorské konzultácie. Hlavným cieľom je stimulovať kreativitu v zaužívanom prostredí, získať širšiu reflexiu tvorby študentov, rozšíriť vedomosti o súčasnom umení, oboznámiť sa s metódami výučby na renomovaných umeleckých školách, osvojiť si ich a napokon zdokonaliť sa v prezentácii vlastnej práce.

Súčasťou projektu sú aj verejné prednášky jednotlivých hostí, či už o tvorbe alebo o aktuálnych témach z oblasti súčasného umenia, ktoré sa konajú v priestoroch Slovenskej národnej galérie v Berlinke. Od začiatku projektu prijali pozvanie nasledujúci hostia: Ellen Driscoll (US), Jiří Kovanda (CZ), Bojana Pejic (SR), Zbigniew Libera (PL), Yevgeniy Fiks (US), Kathrin Rhomberg (AT), Arthur Zmijewski (PL), Edit Andras (HU), Laura Rajcovich-Creative Time (US), Claire Bishop (UK), Roman Ondák (SK), Judit Angel (RO), Jaan Toomik (ES), Suzanna Janin (PL), Giulia Ferraci (IT), Clemense von Wedermeyer (DE).

 

Christoph Keller (*1967) ukončil v roku 1999 postgraduálne štúdium na Kunsthochschule für Medien v Kolíne, predtým študoval matematiku a fyziku v Berlíne a v Santiagu de Chile.

Odvtedy sa ako výtvarný umelec zúčastnil na mnohých medzinárodných výstavách. Naposledy na Lyon Biennale (2011), na výstave Klimakapseln v Museum für Kunst und Gewerbe v Hamburgu (2010), Bienal del Fin del Mundo v Argentíne (2009), Bienal do Mercosul, Porto Alegre, v Brazíĺii (2009), Musée des Abattoirs v Toulouse (2009), Artfocus Jerusalem (2008) Made in Germany (2007) alebo na samostatných výstavách v Observatorium im Kunstverein Braunschweig (2008).

Vo februári 2011 mal výstavu L’Aether (de la Cosmologie à la Conscience), koncipovanú ako výstavu umelec-kurátor v Centre Georges Pompidou.

Za svoju prácu získal rôzne ocenenia a štipendiá, napr. Ars Viva Preis za umenie a vedu, das P.S.1-štipendium v New Yorku, Recollets-štipendium v Paríži a BM-Suma v Istanbule.

Keller vo svojej tvorbe využíva diskurzívne možnosti umenia na skúmanie témy vedy a jej utópií; jeho inštalácie pripomínajú experimentálne konfigurácie.

Christoph Keller žije a pracuje v Berlíne.

www.christophkeller.net