Noc Literatúry 2015 (13. máj 2015)

V roku 2015 sa uskutoční už po siedmykrát. Druhou májovú stredu - čiže 13. 5. o 18.00 odštartuje Noc literatúry v Bratislave a ďalších slovenských mestách - Senec, Trnava, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Košice, Modra, Bardejov, Nitra, Dolný Kubín. V každom meste sa čítajú rovnaké úryvky z čerstvých prekladov európskych autorov. Tituly vyberajú zahraničné kultúrne inštitúty združené pod EUNIC.

Francúzsky inštitút v spolupráci s vydavateľstvom Inaque.sk pre tento ročník vybral dielo Kniha krátkych lások, čo trvajú večne francúzskeho autora ruského pôvodu Andreia Makina, držiteľa Gongourtovej ceny za rok 1995 za román Francúzsky testament. Úryvky z diela v preklade Aňe Ostrihoňovej predstaví v Bratislave herec Ján Jackuliak v Stredisku evanjelickej diakonie na Partizánskej 2.

Andrei Makine:

Kniha krátkych lások, čo trvajú večne

preklad: Aňa Ostrihoňová, Inaque 2014

Andrei Makine sa narodil na Sibíri, kde ho vychovala francúzska babička. Ako tridsaťročný emigroval do Francúzska, kde sa napokon presadil ako autor. V Knihe krátkych lások, čo trvajú večne sa spája osem príbehov – portrétov dievčat a žien, ktoré zanechali v živote rozprávača, bezmenného muža vyrastajúceho v sovietskom sirotinci, hlbokú stopu.

Stredisko evanjelickej diakonie, Partizánska 2

Na pôdoryse písmena U bol postavený v  rokoch 1912-14 dom podľa projektov viedenského architekta Júliusa Schmidta v duchu moderného spojenia tehly a kameňa.  Budova bola sformovaná podľa rôznych funkcií, ktoré plnila - z Bradlanskej ulice to bol diakonický domov s kaplnkou, z Palisád nemocnica a z Partizánskej sirotinec.  Pre účely nemocnice bolo v roku 1939 dostavané druhé poschodie.

Stredisko evanjelickej diakonie, Partizánska 2, Bratislava, streda 13. máj 2015, 18.00 - 22.00

Kompletný program Bratislava | Skladačka