Cyklus „Vlak zvaný film“ s filmom „Posledné metro“ Françoisa Truffauta (12. august 2015)

Posledné metro

réžia: François Truffaut - Francúzsko - 1980 - 128 min - dramatická komédia

Hrajú: Jean Poiret, Gérard Dépardieu, Catherine Deneuve

Retrofilm z divadelného prostredia sa odohráva počas nemeckej okupácie Francúzska za 2. svetovej vojny. Majiteľ parížskeho divadla Montmartre, Lucas Steiner, musí kvôli židovskému pôvodu zmiznúť. Vedenie divadla po ňom preberie jeho manželka a prvá dáma scény Marion. V neľahkých časoch okupácie, vojny a antisemitských nálad pripravuje novú hru podľa manželových režijných poznámok. Hra má názov Stratená a Marion v hlavnej úlohe sekunduje nenapraviteľný sukničkár Bernard Granger. V kritickom období sa divadlo viac ako kedykoľvek predtým stáva obrazom života: každý niečo predstiera, hrá svoju úlohu a nikto nemôže nikomu veriť. Napriek všeobecnému ovzdušiu ohrozenia a nedôvery sa však počas skúšok začne medzi Bernardom a Marion vyvíjať vzťah. Film získal 10 Cézarov - francúzskych národných filmových cien. V hlavných úlohách účinkujú ikony francúzskeho filmu Catherine Denevueová a Gérard Depardieu.

Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, streda 12. augusta 2015 o 20.15

Táto projekcia je súčasťou celoročnej prehliadky s názvom Vlak zvaný film a podtitulom 120 rokov na filmovej trati. V programe Kina Lumière odkazuje  na výročie historicky prvej platenej verejnej projekcie v parížskom Grand Café, ktorú 28. decembra 1895 uskutočnili bratia Lumièrovci, vynálezcovia kinematografu. Program prehliadky tvorí okolo 60 filmov rôznych žánrov, období a krajín, v ktorých vlak hrá hlavnú úlohu alebo sa vo filme len mihne, no má významotvornú funkciu z hľadiska deja či filmového rozprávania.

Projekciu organizuje Kino Lumière v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku, ktorý na projeciu zabezpečuje filmovú kópiu z filmového katalógu Francúzskeho inštitútu v Paríži.