Francúzsky huslista Pierre Amoyal na festivale BHS (1. október 2015)

Pierre Amoyal, jeden z najvýznamnejších huslistov súčasnosti sa predstaví na 51. ročníku festivalu Bratislavské hudobné slávnosti (25.9.-11.10.2015). Na komornom koncerte ktorý odohrá spoločne s klaviristom Pavlom Gililovom, francúzsky umelec rozozvučí jeden z najslávnejších nástrojov Kochanski Stradivarius z roku 1717.

Na programe: Sonáty pre husle a klavír (Leoš Janáček, Francis Poulenc, César Franck)

Malá sála Slovenskej filharmónie, 1. októbra 2015, 19.30

Pierre Amoyal je v súčasnosti bezpochyby jedným z najžiarivejších huslistov na svete. Ako 12-ročný s prvou cenou absolvoval prestížne Parížske konzervatórium. Vo veku 17 rokov, odišiel do Los Angeles aby to študoval pod vedením slávneho virtuóza Jaschu Heifetza, pri ktorom zostal 5 rokov, rokov venovaných výlučne práci, rozvoju intelektu a techniky a rozkvetu svojej výnimočnej osobnosti.

Práve tu v spoločnosti J. Heifetza a G. Piatigorského sa začal venovať koncertom a nahrávkam komornej hudby.

Ako 22-ročný Pierre Amoyal zahájil kariéru, ktorá ho postupne zaviedla do všetkých významných krajín Európy a taktiež do Japonska. Odvtedy už bol pozývaný najvýznamnejšími orchestrami ako sú Berlínski filharmonici, Londýnsky filharmonický orchester, Symfonický orchester BBC, Hallé Orchestra v Manchesteri, Viedenský symfonický orchester, Bostonský symfonický orchester, Clevelandský orchester,  Orchester Tonhalle v Zürichu, Orchestre National de France, Orchestre de Paris, Barcelonský symfonický orchester, Orchester RTVE v Madride, Štokholmská filharmónia, Helsinská filharmónia, ale aj Orchester de la Scala v Miláne, Orchester Académie sv. Cecílie v Ríme atdˇ. Úspech koncertu s Herbertom von Karajanom a Berlínskymi filharmonikmi viedol k jeho viacnásobnej spolupráci s týmto slávnym hudobným telesom, uveďme napríklad nemeckú premiéru Koncertu pre husle Henriho Dutilleux s Lorinom Maazelom.

Pierre Amoyal hrá na jednom z najslávnejších nástrojov na svete, Kochansky Stradivarius z roku 1717, ktoré boli zázračne nájdené v roku 1991 potom, ako ich v roku 1987 ukradli. Pierre Amoyal je pútavým príkladom virtuóza, u ktorého výnimočný dar nespútal ani na jeho lásku k práci ani na rozvoj najdôležitejších ľudských kvalít.

O koncerte na stránke festivalu

Stránka umelca