Odovzdávanie ceny Imra Weinera-Kráľa a výstava „Ateliér slovenských umelcov v Cité internationale des arts v Paríži“ (15. ‑ 30. október 2015)

Pri príležitosti odovzdania Ceny Imra Weinera-Kráľa za rok 2015, Galéria Francúzskeho inštitútu uvedie výstavu „Ateliér slovenských umelcov v Cité internationale des Arts v Paríži“.

Výstava v kurátorskej koncepcii pani Márie Horváthovej predstaví vybrané diela 14 slovenských umelcov, ktorí v Cité des Arts, žili, pracovali či vystavovali: Nataša Floreanová, Jozef Jankovič, Ivica Krošláková, Peter Pollág, Štefan Polák, Marek Ormandík, Sveťo Ilavský, Milina Zimková, Karol Barón, Noro Kelecsényi, Ondrej Zimka, Milan Lukáč, Juraj Čutek, Ľubo Zelina.

Galéria Francúzskeho inštitútu, 15. - 30. október 2015

Cenu Imra Weinera-Kráľa udeľuje od roku 2014 Spolok priateľov Imra Weinera-Kráľa a Francúzsky inštitút na Slovensku osobnostiam, ktoré výraznou mierou prispeli k rozvoju francúzsko-slovenskej kultúrnej spolupráce.  

Cité internationale des arts v Paríži

Cité internationale des Arts Paris - mesto umelcov v meste umenia - je so svojimi vyše tristo ateliérmi miestom, kde sa sústreďuje kreativita a talent, bod v ktorom sa pretínajú umelecké osudy, vznikajú projekty a rodia sa nové umelecké koncepty a diela.

Spolok výtvarníkov Slovenska a Nadácia Mikuláša Galandu v roku 1996 získali jeden z ateliérov pre slovenských umelcov. Čas ukázal, že to bola jedna z našich najlepších investícií do kultúry - investícia, ktorá sa mnohonásobne vracia nielen v podobe umeleckých diel, inspirovaných tvorivou atmosférou tohto svetového umeleckého centra, ale i v podobe nezabudnuteľných zážitkov a spomienok.

V priebehu uplynulých rokov v Slovenskom ateliéri v Cité Internationale des Arts žilo a tvorilo viac ako 120 umelcov z celého Slovenska.

Výstava vo Francúzskom inštitúte v koncepcii autorky tohto projektu Márie Horváthovej prezentuje počiatky i históriu tohto výnimočného projektu, jeho iniciátorov i komorný výber diel 14 slovenských umelcov, ktorí v Cité des Arts žili, tvorili či vystavovali.

*****

Práve osobnostiam, ktoré sa najviac zaslúžili o založenie a o 20-ročnú uspešnú existenciu Ateliéru slovenských umelcov v Cité internationale des Arts v Paríži bola na slávnostnej ceremónii v Galérii Francúzskeho inštitútu v stredu 14. októbra 2015 podvečer odovzdaná Cena Imra Weinera-Kráľa za rok 2015. Prvou z laureátok je pani Mária Horváthová, kurátorka výstav, programová manžérka a tajomníčka Spolku výtvarníkov Slovenska, druhou pani Simone F. Brunau, byvalá dlhoročná a v súčasnosti čestná prezidentka Cité internationale des Arts v Paríži.

Pani Horváthová si cenu prevzala osobne a zároveň otvorila výstavu o slovenskom ateliéri v Cité des Arts, ktorú pre túto príležitosť pripravila. Pani Brunau sa zo zdravotných príčin ospravedlnila, avšak prostredníctvom svojho odkazu, prečítaného kultúrnym radcom a riaditeľom Francúzskeho inštitútu pánom Pouchepadassom, za cenu úprimne poďakovala a potvrdila svoje stále priateľstvo k Slovensku a jeho umelcom.

Slávnostnú ceremóniu odovzdávania ceny spríjemnil i bonus v podobe hudobného vystúpenia populárnej slovenskej speváčky Simony "Simy" Martausovej, ktorá je, podobne ako Imro Weiner-Kráľ, rodáčkou z Považskej Bystrice.