„Chameleónske portréty“ Myette Fauchère na Mesiaci fotografie 2015 (22. október ‑ 10. novemeber 2015)

Pri príležitosti rôznych ceremónií sa v Čiernej Afrike celé rodiny alebo skupiny obliekajú do odevov ušitých z rovnakej látky.

Od najmladšieho po najstaršieho, každý člen má oblečený odev s rovnakým vzorom.

Pomocou svojho originálneho fotografického vybavenia nám Myette Fauchère predstavuje portréty skupín pózujúcich pred pozadím zhotoveným z rovnakej látky z akej sú ušité ich odevy.

Fotografka – a jej mobilný ateliér – sa pohráva s divákom vytvárajúc prekvapivé optické ilúzie.

Výstava koná v rámci 25. ročníka Mesiaca fotografie v Bratislave.

Hviezdoslavovo námestie, Bratislava, 22. október - 10. november 2015

 

Chameleónske portréty

Myette Fauchère nám ponúka zvláštny vizuálny experiment. Svojou prácou sa mohla zaradiť ku klasickým zobrazeniam, k priamočiarych portrétom Čiernej Afriky v štýle zvečnenom v tvorbe Malijčana Seydou Keita či Cornélia Augustta z Pobrežia slonoviny. Čo vidíme na jej fotografiách? Priateľov, rodiny, páriky, ktorí sa zišli na nejakom podujatí, na svadbe, pohrebe, narodeninách. Osoby pózujú v a priori improvizovaných kulisách, avšak vo veľkom štýle, akoby chceli o trošku viac zdôrazniť význam podujatia.

Keď sa zahľadíme dôkladnejšie, zistíme, že na fotografiách Myette Fauchère nájdeme všetky ingrediencie: osoby, postoje, odevy, obradnosť, prenosný ateliér… až po ten istý druh váhania medzi strnulosťou póz, ktorú počiatky fotografie z čisto technických dôvodov a neskôr akademický štýl priam vnucovali, a naopak tak súčasnou a tak africkou (!) dynamikou tiel.

A hľa, umelkyňa nám tu hrá pekné divadielko. A nielen umelkyňa, lebo portrétované subjekty sú jej komplicmi. Využívajúc v každom zábere tú istú látku na odevy i na plátna  pozadia, mieša kľúče k pochopeniu záberu a scény na ňom zobrazenej. Výsledkom sú portréty, v ktorých štandardy sú zmetené lahodnou vlnou fantázie. Zábery sú viac rušivé, ako znepokojujúce. A to o to viac lebo farba vniká do rámu obrazu, rámu, v ktorom sa vznášajú a plávajú tváre, nohy a ruky. Obrazy šialene zábavné, ako tie 3D snímky, na ktoré je treba istý čas sústredene hľadieť, aby ste prenikli cez ich optickú kamufláž a pochopili, čo sa pod nimi skrýva.

Na otázku „Ako oživiť tento žáner?“ Myette Fauchère odpovedá Chameleónskymi portrétmi.

Pierre Canaguier

 

Fotografka Myette Fauchère je absolventkou Vysokej škole výtvarných umení v Saint-Etienne v roku 2004. Okrem fotografických objednávok sa venuje osobným projekom za účelom realizácie výstav v inštitúciách ako Dom architektúry v meste Isère, Banícke múzeum v Saint-Etienne a inde.

Medzi rokmi 2005 a 2010 jej dvere otvorila Afrika a vznikli dva veľké projekty:

Najprv to bol projekt Latitude Boubou, keď jej mesto Mably, zo známeho francúzskeho textilného regiónu umožnilo pracovať s africkými látkami v Mali.

Neskôr, v roku 2010, to boli Chameleónske portréty, kde predstavila svoj originálny pohľad na zvyky a tradície v Togu a Benine. Prezentovala ho v Múzeu viskózy v Grenobli, v Múzeu civilizácie v Saint-Just-Saint-Rambert, v Múzeu Géo-Charles, na Medzinárodnom festivale nezvyčajných textílií v Clermont-Ferrand a v Dome výtvarných umení v Lyone.

Chameleónske portréty pokračovali vo svojej ceste až do Maroka do mesta Tanger, kde ich umelkyňa vystavovala na Festivale kníh a umení, ďalej v Meknese a Agadire a nakoniec v Senegale počas bienále Dak’Art v 2014.

Myette Fauchère zároveň pôsobí aj v školskom prostredí v rôznych mestách. V rámci umeleckých rezidencií rozvíja svoju prácu okolo textilných objektov (topánky, rukavice, plyš) a hybridného tela, pričom zostáva verná téme kamufláže.

myettefauchere.wordpress.com