Melos-Étos 2015: Serge de Laubier & Electronic Joystick Orchestra (7. november 2015, 19.00)

13. ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos v Bratislave zaháji výnimočné podujatie na Hlavnom námestí v sobotu 7. novembra 2015 o 19.00. Francúzsky umelec Serge de Laubier tu predvedie svoje umenie na vlastnom nástroji s názvom Meta-Instrument a spoločne s členmi Electronic Joystick Orchestra predstavia projekt s názvom Bratislava 360 - audiovizuálne predstavenie vytvorené špeciálne pre túto príležitosť.

Hlavné námestie, Bratislava, sobota 7. novembra 2015 o 19.00, VSTUP VOĽNÝ

PROGRAM:

Serge de Laubier - Meta-Instrument, VJ.ing
Electronic Joystick Orchestra
Robert Rudolf - dirigent

19.00 - 19.20
Interaktívny VJ-ing: Monument (E)mouvant

19.30 - 20.30 - koncert
Serge De Laubier/Johann Sebastian Bach: Variation Goldberg No. 1
Marián Zavarský: Surface
Serge De Laubier: Bratislava 360
Ján Boleslav Kladivo: Music of the Spheres
Matúš Wiedermann: H(e)aven Soundscape
Martin Burlas: Infúzia
Alžbeta Malovcová: Eternal Flow of Entropy II
20.30 - 21.00
Interaktívny VJ-ing: Monument (E)mouvant

Názov koncertu Bratislava 360 má viacero významov: 1.) Tento koncert je výnimočný. Má sa odohrať na Hlavnom námestí v Bratislave. Premietané obrazy sú vytvárané naživo a určené pre fasádu Starej radnice. Nie je to film, ale performance, hraná ľudskými bytosťami, nie strojmi. Výnimočnosť koncertného podujatia podporuje hudobnú emóciu. Číslo 360 vyjadruje imerzívny rozmer koncertu. Obecenstvo je obklopené reproduktormi (360°) a postavené pred 40 metrov širokú premietaciu plochu. Táto imerzívnosť je zdrojom veľkého potešenia z hudby, najmä ak je človek jedným z hráčov v orchestri. Cieľom je zdieľať toto vnáranie sa s publikom.

Serge De Laubier

Serge de Laubier (1957) študoval kompozíciu na Konzervatóriu v Paríži a absolvoval tiež štúdium v odbore inžinier zvuku na École Nationale Louis Lumière. Do roku 1998 bol zodpovedný za rozvoj výpočtovej techniky v oblasti hudobných nástrojov v GRM (Skupine hudobného výskumu) v INA. Momentálne je vedúcim výskumu v Studio Puce Muse. Je vynálezcom Oktofonického priestorového procesoru a návrhárom (hudobných) meta-nástrojov. Taktiež je autorom softwaru MIDI Formers šíreným Opcode Systemom, za ktorý získal 1. miesto v Národnej súťaži hudobných softvérov v Bourges v roku 1996. Spolupracuje s umelcami, akými sú Daniel Kientzy, György Kurtág, Rémi Dury, Michel Pascal, Joëlle Léandre, Denis Charolles či André Minvielle. Vo svojich kompozíciách (opery a inštrumentálna hudba) sa snaží o integráciu priestoru a nových technológií. Serge de Laubier získal viacero ocenení, okrem iných napríklad FAUST d'OR (1992), Grand Prix na Festivale videoumenia v Locarne (1994), 1. cenu na Medzinárodnej súťaži v Brouges (1995) alebo aj špeciálnu cenu poroty na SATIS 2001.

Foto z podujatia: