Zmeny klímy sa týkajú všetkých – Diskusia a premietanie filmu (30/11/2015).

Konferencia Paríž Klíma 2015 (COP21) sa začne o niekoľko dní v Paríži. Zástupcovia z celého sveta sa zídu, aby podpísali medzinárodnú dohodu o klíme, ktorá bude mať za cieľ udržanie otepľovanie planéty pod 2°C. Vyzývame podniky, miestne orgány, združenia a občanov, pretože zmeny klímy sa týkajú všetkých.

Pri príležitosti otvorenia konferencie COP21, Francúzske veľvyslanectvo a Francúzsky inštitút dňa 30. novembra 2015 popoludnie organizujú v galérii Francúzskeho inštitútu diskusiu na tému klimatické zmeny. Po diskusií bude nasledovať premietanie filmu.

 

Program :

16.00 - 17.30 : Diskusia: očakávania pri otvorení COP21 (v anglickom jazyku) s viacerými prednášajúcimi, ako napr. zástupcami Slovenského hydrometeorologického ústavu alebo Veľvyslanectva USA na Slovensku.

17.30 - 19.30 : Kinoklub : "Ľad a obloha"

Film “Ľad a obloha” je novým dokumentom autora Luc Jacquet, ktorý sa 10 rokov po obrovskom úspechu filmu "Putovanie tučniakov" vrátil na Antarktídu, aby vykreslil portrét glaciológa Claude Lorius.

Film sa premietal na záver tohtoročného Festivalu v Cannes a Luca Jacqueta v ňom priblížil objavy vedca Claudea Loriusa, ktorý v r. 1957 odišiel skúmať antarktické ľadovce, a ktorý sa v r. 1965 ako prvý začal znepokojovať nad globálnym otepľovaním a jeho následkami pre planétu. Dnes ako 82-ročný hľadí do budúcnosti s nádejou : 

« Verím, že ľudstvo sa spamätá. Ľudia žijúci na tejto planéte nájdu solidaritu, ktorá zmení ich správanie sa.»

 

Film sa bude premietať v pôvodnej francúzskej verzii s anglickými titulkami.

Pre prítomných bude zabezpečené občerstvenie.

VSTUP VOĽNÝ