Kino inak A4: Patricio Guzmán - Prípad Pinochet a Zbohom, svetlo (14. a 18. január 2016, 20.00)

OZNAM: Z TECHNICKÝCH PRÍČIN BUDE NAMIESTO FILMU "PRÍPAD PINOCHET" V TOM ISTOM TERMÍNE PREMIETNUTÝ FILM "ZBOHOM, SVETLO"  (ŠTVRTOK 14. JANUÁRA 2016 O 20.00).

Patricio Guzmán je jedným z najznámejších filmárskych kronikárov súčasnej čilskej histórie. Uväznený Pinochetovým režimom počas prevratu v roku 1973, po prepustení odišiel do exilu v Paríži. K svojej vlasti sa však neprestajne vracia prostredníctvom svojich politických dokumentov.
Kino inak A4 v spolupráci s Francúzskym inštitútom uvedie v rámci mini - profilu režiséra filmy Prípad Pinochet (2001) a Zbohom, svetlo (2010) z ponuky filmového katalógu Francúzskeho inštitútu v Paríži.

Kino inak A4 - priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2, Bratislava

Štvrtok 14. januára 2016 / 20.00

Prípad Pinochet

Le cas Pinochet, réžia Patricio Guzmán, Francúzsko, Čile, 110 min., francúzsky a španielsky s anglickými titulkami

Patricio Guzmán sa prakticky celú svoju kariéru venuje obdobiu diktatúry v Čile a vyrovnávaniu sa s ňou. V tomto filme sleduje snahu stíhať Augusta Pinocheta v Londýne, kam sa niekdajší diktátor vybral na osobný výlet, no bol zatknutý a 500 dní strávil v domácom väzení. Pre Guzmána je to historická chvíľa, Pinochet sa môže stať prvým juhoamerickým diktátorom, ktorý bude medzinárodne stíhaný.

 

Pondelok 18. január 2016 / 20.00

Zbohom, svetlo

Nostalgia de la luz, réžia Patricio Guzmán, Francúzsko, Čile, 90 min., španielsky s anglickými titulkami

Čílska púšť Atacama sa stáva východiskovým miestom pre film o astronómii a Pinochetovej diktatúre. Vo výške 3000 metrov nad morom sa schádzajú vedci z celého sveta, aby pozorovali vesmír a skúmali možnosti mimozemského života. Ak by sa obrím teleskopom pozreli dole, videli by ženy aj po rokoch hľadajúce telá Pinochetovych obetí. Vizuálne krásny film vytvára paralely a kontrasty medzi vesmírom a púšťou.