Profil Claire Simon v A4 / Kino inak (14.,15., 21. a 22. február 2016, 20.00)

Kino Inak A4  v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku si vo februári pripomenie Claire Simon-ovú, francúzsku filmárku, známu svojimi dokumentami, ktoré získali ocenenia na mnohých festivaloch.

Prehliadka ponúkne filmy: Prestávky /Recréations/ (14.2.), Za každú cenu /Coûte que coûte/ (15.2.), Boží úrad /Les bureaux de Dieu/ (21.2.) a Gare du Nord (22.2.).

Filmy zapožičal Francúzsky inštitút v Paríži.

Kino inak A4 - priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2, Bratislava

 

nedeľa 14. februára 2016 o 20.00

Prestávky

Récréations, réžia Claire Simon, Francúzsko, 54 min., francúzsky, vstupné dobrovoľné

Po tom, čo Claire Simon nakrútila niekoľko nezávislých krátkych filmov, podľahla na začiatku 90. rokov vplyvu direct cinema. Vo filme Prestávky sleduje deti na dvore škôlky. Ich svet má vlastné zákonitosti, ktoré dospelí možno nechápu, no deti sa pre ne dokážu biť. Priestor dvora si pretvárajú podľa svojich potrieb, minimálne vo svojej predstavivosti, a neraz z neho robia divadelné javisko. Objavujú, aké je to žiť v spoločenstve.

 

pondelok 15. februára 2016 o 20.00

Za každú cenu

Coûte que coûte, réžia Claire Simon, Francúzsko, 96 min., francúzsky s anglickými titulkami, vstupné dobrovoľné

Observačný dokument pripomínajúci filmy Fredericka Wisemana sleduje majiteľa malej krachujúcej firmy v snahe o jej záchranu. Na jednej strane štylisticky neobyčajne čistý film je na strane druhej intenzívnou drámou. “Obyčajné” pozorovanie stačí na to, aby sme pocítili nervozitu hlavného protagonistu a bezvýchodiskovosť situácie.

 

nedeľa 21. februára 2016 o 20.00

Boží úrad

Les bureaux de Dieu, réžia Claire Simon, Francúzsko, 122 min., francúzsky s anglickými titulkami, vstupné dobrovoľné

Hrané filmy Claire Simon sú výrazne ovplyvnené jej zázemím dokumentaristky, jednak formou, jednak svojim prelínaním s realitou. Na Boží úrad chodia ženy, aby sa poradili so sociálnymi pracovníčkami o otázkach sexuality. Film, založený na niekoľkoročnom pozorovaní skutočnej kliniky, neprináša ucelený príbeh, ale krátke vhľady do životov ľudí a tým skôr ako verejnú debatu o sexualite reflektuje stav multikultúrneho Francúzska.

pondelok 22. februára 2016 o 20.00

Gare du Nord

Réžia Claire Simon, Francúzsko, 115 min., francúzsky s anglickými titulkami, vstupné dobrovoľné

Celý film sa odohráva na parížskej vlakovej stanici a je akousi sociologickou sondou do jej života. Štyri hlavné postavy sa na stanici neustále stretávajú, no nerozprávajú sa iba medzi sebou, ale aj s ďalšími cestujúcimi, či predavačmi v obchodoch a stánkoch. Alebo odpočúvajú cudzie rozhovory. Alebo sa kamera len tak vyberie a chvíľu sleduje okoloidúceho.

Tento hraný film vznikol spolu s dokumentárnym filmom Géographie humaine, taktiež odohrávajúcim sa na stanici Gare du Nord, a oba boli potom spracované do interaktívneho webdoc-u, ktorý umožňuje pohybovať sa na stanici a sledovať klipy z rôznych miest (www.garedunord.net).