Marcel Gautherot − fotografie francúzsko-brazílskeho umelca (5. − 30. apríl 2016)

Táto výstava, organizovaná v spolupráci s  Veľvyslanectvom Brazílie v Bratislave, predstavuje výber z diel francúzsko-brazílskeho fotografa Marcela Gautherota

5. – 30. apríl 2016

Galéria Francúzskeho inštitútu, Sedlárska 7, Bratislava

Vernisáž: utorok 5. apríla 2016 o 18.00

Zdieľajte na FB

 

Marcel Gautherot sa narodil v Paríži v roku 1910 a už ako mladý umelec publikoval v prestížnych časopisoch ako Photographie a Cahiers d’Art. V 40-tych rokoch 20. storočia podnikol cestu do Brazílie a v úžase z jej obyvateľov a prírody sa tam rozhodol i zostať. Sám sa raz vyjadril, že jeho vzrušenie a vášeň pre Brazíliu začali keď si v roku 1938 prečítal francúzsky preklad románu „Jubiabá“ od Jorgeho Amada. Táto kniha ho fascinovala a prvú cestu po severnej Brazílii absolvoval už v roku 1939. V roku 1940 sa rozhodol do Brazílie emigrovať, i kvôli úniku z ponurej atmosféry panujúcej vo jeho vlasti okupovanej nacistickým režimom. 

Považovaný za jedného z najlepších fotografov svojej generácie, spoločne s Henri Cartier-Bressonom, ktorého inak veľmi obdivoval, Gautherot rozvinul veľmi osobný štýl, ktorý sám nazýval „vedeckým žurnalizmom“.

Ako vyštudovaného interiérového architekta z École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs, Gautherota fascinovala najmä architektúra a preto v rokoch 1955 až 1960 nafotil vyše 4,000 obrázkov z výstavby Brasílie - nového hlavného mesta krajiny. Sám sa raz vyjadril že „ten, kto architektúre nerozumie, nie je schopný ju ani dobre nafotiť“. Preto nie je prekvapujúce, že sa Gautherot stal obľúbeným fotografom Oscara Niemeyera architekta, ktorý Brasíliu naplánoval spoločne s urbanistom Lúciom Costom. 

Marcel Gautherot rád fotografoval i scény zo života prostých ľudí, napríklad prácu rybárov či spontánnosť brazílskych ľudových sviatkov. Karneval či náboženské oslavy, ako tá venovaná Ježišovi patrónovi námorníkov či sviatok v Senhor do Bonfim patrili k jeho obľúbeným témam.

Gautherot vykreslil citlivý portrét brazílskeho ľudu, prepožičajúc svojim obrázkom výnimočnú atmosféru posilňujúcu predstavivosť diváka. Zomrel v Rio de Janeiro v roku 1996.