Vedecká kaviareň: Roboti a ľudia, priatelia či súperi? (23. júna 2016, 18.30)

Francúzsky inštitút na Slovensku organizuje dňa 23. júna 201618h30 v priestoroch galérie Francúzskeho inštitútu Vedeckú kaviareň, ktorej témou budú „Roboti a ľudia, priatelia či súperi?“.

Na rozmedzí medzi snom a nočnou morou roboti oddávna fascinujú ľudstvo v pozitívnom aj negatívnom zmysle. Čím ďalej tým viac sú prítomní v našich životoch a menia spôsob našej práce (priemysel, Burza, atď.). Vplyvom rôznych sci-fi filmov a románov sa v kolektívnom podvedomí šíri strach z robotov a strojov, ktoré odmietali poslušnosť a prevzali rozhodovanie do svojich rúk. Ale v praxi je robotika ešte veľmi ďaleko od výroby skutočnej umelej inteligencie.          

 V akej fáze sa momentálne nachádza robotika? Treba sa báť robotov?

Po približne 20 rokoch neustáleho kontaktu s robotmi na Komisariáte pre atómovú energiu, sa stal Rodolphe Gelin od roku 2009 vedúcim výskumu v Aldebaran Robotics, kde sa venuje predovšetkým projektu Romeo – vývoju humanoidného robota, ktorý má pomáhať najmä starším ľuďom.

Vedecká kaviareň je organizovaná v rámci príprav na IoT Expo Bratislava 2016, ktoré pripravuje Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku 7. a 8. júla 2016 v Bratislave.