Celoslovenské kolo súťaže Spievam po francúzsky (3. júna)

Ponúkame Vám celoštátne finále súťaže Spievam po francúzsky očami študentky Kataríny Loučičanovej:

 

"V piatok 3. júna 2016 sme mali možnosť spojiť dve veci, ktoré milujeme: spev a francúzštinu.

Hudobníci a hudobníčky zo všetkých kútov Slovenska sa stretli v Banskej Bystrici, aby sa zúčastnili celoslovenského kola súťaže Spievam po francúzsky, ktoré organizovala banskobystrická pobočka Alliance française v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku. Ako jedna zo súťažiacich som mala jednu malú výhodu - keďže v Banskej Bystrici študujem, Centrum nezávislej kultúry Záhrada, kde sa súťaž konala, som už poznala. Ostatní ešte len mali mať tú česť zoznámiť sa s prostredím tejto nevšednej kaviarne.

 

​​                                                     Foto: Edka Suchaňová

Už hneď z príchodu sme mohli ochutnať francúzske palacinky a „kiš“ či skúsiť si zahrať pre nás exotickú hru – petang. Okolo obeda sa začali zvukové skúšky, počas ktorých sme spoznávali ostatných súťažiacich. Potom už len zostávalo zbaviť sa trémy, pekne sa obliecť, učesať a môžeme ísť na to.

Súťaž sa začala o 15:30 kategóriou „Do 14 rokov“, po ktorej nasledovali súťažiace v kategórii „15-17 rokov“ a celé to ukončila skupina „18-28 rokov“, kde som bola i ja. Vo všetkýchkategóriách sme videli 6 zaujímavých vystúpení, z ktorých každé bolo zmesou originality, profesionality, emócií, nesmelosti a vášne.

Po odznení poslednej piesne mala porota zložená z piatich členov – odborníkov na spev a/alebo francúzštinu z celého Slovenska ale aj z Francúzska – nečakanú úlohu: rozhodnúť, komu z nás to šlo najlepšie.

Ešte pred vyhlásením výsledkov sme si však užili nevšedný koncert Allena Gracea, ktorý hral na gajdách piesne zo Škótska a Bretónska. Hneď potom predsedníčka poroty zablahoželala všetkým zúčastneným, osobitne výhercom a tým, ktorí postúpilina medzinárodné kolo, ktoré sa bude konať v Ostrave a kde som sa so štvrtým miestom kvalifikovala aj ja. Tento fantastický frankofónny deň sme zakončili skvelou hudbou Benjamina Piata, francúzskeho speváka z Angers.

Byť na javisku nie je nikdy ľahké. Musíte prekonať svoj strach. Musíte dávať pozor nachvejúci sa hlas, trasúce sa nohy, na slová, ktoré vypadávajú z pamäti v ten najnevhodnejší čas... Spievať neznamená  len otvárať ústa a nechať vychádzať zvuky. Musíte sa sústrediť na viac vecí naraz: na hudbu a muzikantov, ktorí vás doprevádzajú, na rytmus, výslovnosť, kontakt s publikom (i cez oslepujúce svetlá reflektorov) a predovšetkým na pieseň samotnú, aby ste dokázali preniesť emócie z nej k ľuďom, ktorí si vás prišli vypočuť."

 

Katarína Loučičanová, Univerzita Mateja Bela, Filozofická fakulta, 1.Mgr.