Festival Jeden Svet 2016 (13. ‑ 18. október 2016)

Jeden svet - medzinárodný festival dokumentárnych filmov s tématikou ľudských práv ponúkne aj vo svojom 17. vydaní niekoľko filmov francúzskej produkcie či koprodukcie.

Stránka festivalu:

http://jedensvet.sk/

 

 

 

 

 

 

 

Olegova voľba / Le Choix d'Oleg /

piatok, október 14, 2016 - 20:30

Kino Film Europe

nedeľa, október 16, 2016 - 14:00

Kino Film Europe

Elena Volochine, James Keogh / Francúzsko / 2016 / 72 min. / rusky, ukrajinsky / anglické a české titulky

Boje na východnej Ukrajine vypukli začiatkom roka 2014. Už od leta začali do oblasti prúdiť tisícky mladých Rusov, hnaných televíznou propagandou a túžbou po dobrodružstve. Medzi týchto dobrovoľníkov patria aj hrdinovia dokumentu, Oleg a Max. Oleg sa stal veliteľom práporu, Max zostal obyčajným vojakom. Zatiaľ čo sa pripravujú na boj, prezentujú svoje motivácie a prinášajú vlastný uhol pohľadu na celý konflikt. Film sa stáva výnimočným osobným svedectvom jednej strany vojny, strany, ktorú je v západných médiách vidieť len zriedkakedy.

Viac na: http://jedensvet.sk/en/film/olegs-choice

 

Yesmeni sa búria / The Yes Men Are Revolting /

 

štvrtok, október 13, 2016 - 18:30

Kino Mladosť

utorok, október 18, 2016 - 18:40

Kino Mladosť

Laura Nix, The Yes Men (Andy Bichlbaum, Mike Bonanno) / USA, Francúzsko, Dánsko, Holandsko / 2014 / 91 min. / anglicky / české titulky

Autoportrét profesionálnych buričov, ktorí sa rozhodli humorom a rafinovanými happeningmi bojovať proti arogancii a bezohľadnosti korporácií. Sú známi svojimi falošnými tlačovými konferenciami, pri ktorých sa pred novinármi vierohodne vydávajú za predstaviteľov úradov, korporácií či lobbistických organizácií a podávajú v ich mene šokujúce informácie. Efektívne tak upozornili napríklad na riskantné zámery spoločnosti Shell týkajúce sa ťažby ropy v Arktíde. Ďalší zo série dokumentov o tejto svojráznej dvojici je ladený osobnejšie. Vo chvíli, keď sa im jeden z kúskov príliš nevydarí a Yesmeni prepadajú skepse, objavuje sa na scéne známe hnutie Ocuppy Wall Street, ktoré odrazu potvrdzuje zmysel ich práce.

Viac na: http://jedensvet.sk/sk/film/yesmeni-sa-buria