Zbor a orchester zo Sorbonny v Slovenskom rozhlase (28. apríl 2012)

KONCERT

28. apríl 2012 o 19.30

Veľké koncertné štúdio, Slovenský rozhlas, Mýtna 1, Bratislava

VSTUP VOĽNÝ !!!

100-členný Zbor a orchester z univerzity Paris-Sorbonne sa predstaví poprvýkrát na Slovensku v rámci svojho európskeho turné. Po koncertoch v Prahe, Příbrami, vo Viedni zavíta do Bratislavy, aby tu odohral koncert v Slovenskom rozhlase.

Zbor a orchester z univerzity Paris-Sorbonne
Suliman Altmayer, prvé husle
Elodie Hache, mezzosoprán
Diriguje Johan Farjot

PROGRAM

 • Maurice RAVEL (1875-1937)
  deux kantáty z Rímskej ceny
  Tout est lumière (1901)
  Matinée de Provence (1903)
 • Karol BEFFA (1973-)
  Tango (2010)
  pre zbor a orchester
 • George GERSHWIN (1898-1937)
  Američan v Paríži (1928)
  symfonická báseň
 • PRESTÁVKA
 • Bohuslav MARTINŮ (1890-1959)
  Špalíček H214 (1932) (úryvky)
  tanečná suita
 • Antonín DVOŘÁK (1841-1904)
  « Hospodine, pomiluj ny ! » z oratória Svatá Ludmila, B. 144, op. 71 (1886)
 • Francis POULENC (1899-1963)
  Gloria FP 177 (1959)
  pre soprán, zbor a orchester

 

 

Združenie Musique en Sorbonne bolo založené v r.1982 a jeho poslaním je vzdelávať a šíriť hudbu. Johan Farjot je umeleckým riaditeľom združenia od roku 2008. Združenie parížskym študentom ponúka úvod do umenia, podporujúc umelecké výmeny medzi študentami a profesionálmi. Musique en Sorbonne sa podieľa na kultúrnej prezentácii parížskych univerzít usporadúvaním kultúrnej sezóny zloženej z desiatky verejných koncertov na rámci Sorbony ale i mimo nej.

Počas viac ako tridsaťročia svojej existencie, Musique en Sorbonne zabezpečovala programáciu a prezentáciu Zboru a Orchestra z Paris-Sorbonne (COUPS). Od novembra 2011 sa združenie zblížilo s Centrom pre výskum a vysokošké školstvo pre Paríž (PRES PSL*), ktoré združuje tucet veľkých prestížnych parížskych vysokých skôl ako École Normale Supérieure, Université Paris-Dauphine, Collège de France,…

Hudobníci združení v Orchestri Musique en Sorbonne sú absolventi konzervatórií a hudobných škôl vo Francúzsku. Väčšina z nich pokračuje vo štúdiu hudby na vysokej škole. Orchester dopĺňajú skúsení amatéri ; priťahuje ich rozsah repertoáru, ktorý Musique en Sorbonne ponúka. Skupina vysokokvalifikovaných profesionálnych hudobníkov zabezpečuje vysokú úroveň telesa každotýždennými skúškami na ktorých sa precvičujú diela naplánované na koncerty. Tento odborný rámec počas celého roka je hradený združením.

Orchester Paris-Sorbonne sprevádzal viacero významých umelcov : Ruggero Raimondi, Rachel Yakar, José Van Dam, Lucia Valentini-Terrani, Raina Kabaivanska, Raul Gimenez, Sumi Jo, Delphine Haidan, Karine Deshayes, Nathalie Manfrino, Alain Buet,… Jens-Harald Bratlie, Mark Davies, Viktor Eresko, Alan Gampel, Danielle Laval, Gérard Parmentier, Marie-Paule Siruguet, Eliane Rodrigues, Isabelle Flory, Patrice Fontanarosa, Laurent Korcia, Robert Zimansky, Juliette Kang, Mstislav Rostropovič, Abdel Rahman El Bacha, Fanny Clamagirand, Geneviève Laurenceau, Arnaud Thorette, Svetlin Roussev, Thierry Escaich, Ferenc Vizi,…

Vystúpil na prestížnych festivaloch ako Settembre musica v Turíne, Aoste, Echternach, Ségovia, Mulhouse, Art Sacré v Paríži, Festival Estival v Paríži… Taktiež absolvoval turné po Nemecku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku, v Hong-Kongu, po Mississippi a v Číne bol dokonca trikrát. V roku 1986, bol orchester ocenený Veľkou cenou Hudobného fóra z Ile de France udeľovanou francúzskym ministerstvom kultúry ; zbor toto ocenenie získal uz v r. 1984.

Vedenie zboru v rokoch 1975 až 2011 mali na starosti postupne Jacques Grimbert, Denis Rouger a Philippe Mazé. Momentálne je zbor Musique en Sorbonne pripravovaný Loïcom Saouterom. Zbor je zložený z päťdesiatich neprofesionálnych zboristov, ktorí odohrajú tri až štyri koncerty ročne.

Mimo Sorbony sa zbor prezentoval na viacerých festivaloch v Aix en Provence/Arles, Berlioz de Lyon, Settembre musica v Turíne, Aoste, Echternach, Skopje, Mulhouse, na Stretnutiach súčasnej hudbu v Metz, v Paríži (Art Sacré, Estival…), na Festivale v Ulme… a na množstve univerzít : Lipsko, Záhreb, Kolín, Kostnica, Stuttgart, Skopje, Štetín, Heidelberg, Bologna, Oxford, Nimègue, Sankt Petersburg, UQAM v Montreale… a spieval pod taktovkou známych dirigentov ako Serge Baudo, Mihai Brediceanu, Theodor Guschlbauer, Jérôme Kaltenbach, Vitaly Kataev, Jacques Mercier, Manuel Rosenthal, Giuseppe Sinopoli, Alberto Zedda…

Musique en Sorbonne podporujú : École Normale Supérieure, Université Paris-Dauphine, francúzske Ministerstvo kultúry a Ministerstvo pre pre vysoké školstvo a výskum, Parížska radnica, CROUS de Paris a Chancellerie des Universités de l’Académie de Paris. Medzi partnerov Musique en Sorbonne compte patria i spoločnosti KPMG a Mondial Assistance.

Klavirista, špecialista na komornú hudbu a dirigent Johan FARJOT je laureátom konzervatórií v Paríži a v Lyone (6 prvých cien), ako i medzinárodných súťaží. Spolu s violistom Arnaudom Thoretteom spolutvoria súbor Contraste, ktorý vystupuje na mnohých festivaloch vo Francúzsku i v zahraničí. Vytvorili spolu viacero nahrávok uznávaných kritikmi a spoločne vedú festival Voix du Printemps (Hlas jari). Sám alebo v komornom zoskupení pravidelne vystupuje vo vysielaní na rozhlasových staniciach France Musique a Radio Classique… Ako dirigent vystupuje vo Francúzsku alebo v zahraničí po boku mnohých umelcov. Od roku 2008 je umeleckým a hudobným riaditeľom Musique en Sorbonne.

Tvorca i interprét súčasných skladateľov (Beffa, Hersant, Bacri, Canat de Chizy, Escaich,…), Johan Farjot si dovoľuje aj nadšené odchýlenia sa smerom k tangu či hudobnej komédii. Jeho CD Songs (Naïve) sa stalo « Srdcovkou (Coup de cœur) » FNAC-u a « Zlatou klasikou (Classique d’or) » RTL v marci 2011. Neopúšťa však klasický repertoár, ktorý zostáva v strede jeho aktivít : CD Fauré s mezzosopranistkou Karine Deshayesovou získalo do marca 2011 4 ocenenia diapason, Coup de cœur FNAC, 4 hviezdy Classica a CD Onslow so súborom Initium získalo v apríli 2011 cenu Choc Classica.

Popri štúdiách klavíra, muzikológie na Sorbonne, za ktoré získala diplom, Elodie HACHE študovala spev na Národnom konzervatóriu Parížskeho regiónu v triede Alexandry Papadjiakuovej. Získala tu jednomyseľnú cenu (« prix à l’unanimité »). Členka Zboru Orchestra de Paris v rokoch 2006 až 2009, Elodie Hache pracovala s Didierom Boutureom et Geoffroy Jourdainom. V roku 2006 v Burgose zaskakuje v Orchestre de Paris vo Vida Breve M. de Fallu pod taktovkou R. Frühbecka, vo Verdiho Requiem v roku 2007 a v Beethovenovej Misse Solemnis v r. 2008 dirigovaných Christophom Eschenbachom v sále Pleyel, a v Schumannovej Genoveve pod taktovkou J. Märkla v lyonskom Auditóriu v roku 2009. V opere sa predstavila v úlohách : Dieťa (L’enfant et les sortilèges, Ravel), Rowan (The little sweep, Britten), Lauretta (Gianni Schichi, Puccini), Jenny (Mahagony, Weill). Hervé Niquet a jeho Concert spirituel angažoval Elodie Hache aby interpretovala Choryphée z Grétryho Andromacha v Divadle na Champs Elysées v Paríži a v Palais des Beaux Arts v Bruseli. V roku 2010 Elodie Hache spievala úlohu Elfa zo Sna letnej noci od Mendelssohna s Orchestrom Paris-Sorbonne pod taktovkou Johana Farjota spolu sa Delphine Haïdanovou. V septembri 2011, sa v Zaragoze dostala až do finále medzinárodnej súťaže « Montserrat Caballé » a zvíťazila na medzinárodnej súťaži « Vienne en voix » vo Vivonne. V tom istom roku získal angažmán v Carmen s Operným a symfonickým orchestrom v Paríži v úlohe Micaely, a neskôr v úlohe Armindy vo Mozartovej La Finta Giardiniera s Atelier lyrique Opery Bastille pod vedením Guillauma Tourniaira.

Elodie Hache bude pozvaná na Festival sakrálnej hudby do Marseille v r. 2013, kde vystúpi v dielach Antonína Dvořáka pod taktovkou Michela Piquemala.