Olivier Latry v Slovenskom rozhlase (29. január 2017 o 10h30)

Jeden z najpoprednejších svetových organistov svojej generácie sa predstaví na jubilejnom 20. ročníku Organových koncertov pod pyramídou v budove Slovenského rozhlasu, ktorý svojim recitálom slávnostne otvorí. Slovenský rozhlas koncert odvysiela v priamom prenose na stanici Rádio Devín. Ako veľký propagátor francúzskej hudby, Olivier Latry ponúkne program zložený zo skladieb prevažne francúzskych skladateľov (Claude Debussy, Gabriel Fauré, Louis Vierne či Charles-Marie Vidor). Naviac, v pondelok 30. januára o 9.00 ráno, takisto vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, Olivier Latry povedie interpretačný seminár pre študentov organu.

Nedeľa 29. januára 2017 o 10.30 hod.

Veľké koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, Mýtna 1, Bratislava

VSTUP VOĽNÝ

 

Program

 

Claude Debussy (1862 – 1918)

Potopená katedrála (transkripcia Léon Roques)

 

Gabriel Fauré (1845-1924)

Sicilienne (transkripcia Louis Robilliard)

 

Louis Vierne (1870 – 1937)

Symphonie n° 4, op. 32

             5. Finale

 

Charles-Marie Widor  (1844 – 1937)

Symphonie gothique, op.70

             2. Andante sostenuto  

 

Franz Liszt (1811 – 1886)                           

Fantázia a fúga na chorál „Ad nos, ad salutarem undam“

 

Program festivalu na stiahnutie

 

     Olivier Latry je jedným z najpoprednejších organistov svojej generácie. Po začiatkoch hudobných štúdií v Boulogne-sur-Mer, kde sa narodil v roku 1962, pokračoval v organovej triede  Gastona Litaize na Conservatoire National de Région de Saint-Maur od roku 1978. Na Conservatoire v Paríži získal diplom pod vedením Jean-Claude Raynauda. Ako pedagóg hry na organe začal pôsobiť od roku 1983 najprv na Institut Catholique v Paríži, potom na Conservatoire National de Région v Reims, neskôr v roku 1990 sa stal nástupcom Gastona Litaize na Conservatoire National de Région v Saint-Maur. V roku 1995 bol vymenovaný spolu s Michelom Bouvardom za profesora hry na organe na Conservatoire National Supérior de Musique v Paríži. V rokoch 1981-85 pôsobil ako titulárny organista katedrály v Meaux, od roku 1985, po úspešnom konkurze, zastáva prestížny post titulárneho organistu katedrály Notrre-Dame v Paríži.

      Koncertne vystupoval vo viac ako päťdesiatich krajinách piatich kontinentov, veľmi často v Spojených štátoch amerických. Ako sólista vystupoval s poprednými orchestrami ako napr.: Philadelphia Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Boston Symphony, Philharmonia Orchestra, Sydney Symphony, Toronto Symphony, Symfonický orchester Montreal, Národný orchester Francúzska. V roku 2017 bude hrať na inauguračnom koncerte nového organa Palais des Beaux-Arts v Bruseli

     Uskutočnil viacero nahrávok (Bach, Mozart, Schumann, Widor, Franck, Vierne, Duruflé, atď.), ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom hudobnej kritiky. Olivier Latry je nielen vynikajúcim interpretom francúzskej hudby 17. až 20. storočia, ale aj vynikajúcim improvizátorom. Vo svojom improvizačnom umení sa opiera  o tradíciu veľkých predchodcov Charlesa Tournemira a Pierre Cochereau. S obľubou sa venuje interpretácii súčasných skladateľov (Xavier Darasse, Claude Ballif, Thierry Pecout, Vincent Paulet, Thierry Escaich a Jean-Louis Florentz), pričom treba vyzdvihnúť jeho blízky vzťah k tvorbe Oliviera Messiaena, ktorého kompletné organové dielo nahral na organe v Notre-Dame v Paríži pre vydavateľstvo Deutsche Grammophon.