Saxophobia Bratislava 2017 (24. ‑ 26. februára 2017)

Saxophobia Bratislava 2017 je výnimočný medzinárodný projekt majstrovských kurzov pre žiakov základných, stredných a vysokých umeleckých škôl zameraných na hru na saxofóne.

Na projekte potvrdili účasť najuznávanejší pedagógovia klasickej hry na saxofóne zo štyroch krajín: Phillippe Portejoie z Francúzska, Ryszard Żołędziewski z Poľska, Lev Pupis zo Slovinska a Oto Vrhovnik z Rakúska. Slovensko bude medzi pedagógmi zastupovať Alexander Stepanov.

Súčasťou programu workshopu budú i dva koncerty: koncert pedagógov v piatok 24. februára 2017 o 20.00 v Rakúskom kultúrnom fóre (Astoria Palace, Hodžovo námestie 1/A, Bratislava) a koncert 60-členného saxofónového orchestra zloženého z účastníkov workshopu zo 6 krajín a hostí (Saxplaod Orchestra (SL), Aureum Saxophonquartett (AT)), ktorý sa uskutoční v nedeľu 26. februára 2017 o 15.00 v Štúdiu 2 Slovenského rozhlasu. Vstup na oba koncerty je zadarmo.

Philippe Portejoie študoval hru na saxofóne najprv na Konzervatóriu v Nantes pod vedením Jean-Pierra Magnaca a neskôr u významného saxofonistu Daniela Deffayeta na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paríži. Získal množstvo ocenení ako sólista i ako komorný hráč (Leopold Bellan, UFAM International Competition, Medzinárodná  súťaž komornej hudby v Paríži, Medzinárodná  súťaž v Aix-les-Bains). Hral a nahrával s najväčšími francúzskymi a zahraničnými orchestrami (Orchestre de Paris, Orchestre National de France, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre Colonne, Orchestre d'Ile-de-France, Orchestre de l'Opera Orchestra Toulouse, Orchestre des Pays-de-Loire, Slovenská filharmónia, Orquesta Sinfónica de Bogotá) pod taktovkou mnohých dirigentov  (Jeffrey Tate, Myu-Wung Chung, Michel Plasson, Peter Eotvös, Luciano Berio, Marek Janowski, Kurt Mazur, Marc Soustrot, Pierre Dervaux, Francois Carry).


Od roku 1986 delí svoje hudobné aktivity medzi saxofónovo-klavírne duo s klaviristkou Frédérique Lagarde a orchester Claude Bolling Big Band, kde hrá prvý altový saxofón. Philippe Portejoie sa venuje klasickej, jazzovej a občas i filmovej a televíznej hudbe. Hral s veľkými jazzovými osobnosťami (Phil Woods, Clark Terry, Dizzie Gillespie, Stephane Grapelli, Didier Lockwood, John Faddis, John Hendrys, Benny Bailey, Roger Guerin, Martial Solal, Gérard Badini, Claude Tissendier, Marcel Azzola, Sylvain Kassap, François Castiello) po celom svete.

 

Spolupracoval tiež so saxofónovými kvartetami (Gabriel Pierné Quatuor, Jean Ledieu Quatuor a v súčasnosti Inédits Saxophone Quartet). Množstvo skladateľov mu venovalo svoje kompozície: Roger Boutry, Pierre-Max Dubois, Lucie Robert, Trygve Madsen, Gérard Gasparian, François Rossé, Roger Lersy, Alain Margoni, François Rauber, Igor Katajev, Richard Phillips, Timothy Hayward, Joe Makholm, Jean-Claude Henry, Anthony Girard, Jean-Christophe Vilain, Stan Laferriere, Trygve Madsen.


Philippe Portejoie je od roku 1995 profesorom hry na saxofóne na Conservatoire Régional de Paris, kde uňho študujú študenti celého sveta. Zároveň je od roku 1987 profesorom aj na CRD Evry Centre Essonne. Často vedie majstrovské kurzy vo Francúzsku i v zahraničí (Ostravské klarinetové a saxofónové kurzy, International Summer Academy of Nice, Stage Labaroche, Rencontres Musicales de Lorraine, International Academy of Flaine, International Academy of Colombes, Conservatorio de Puerto Rico, Universidad Javeriana v Bogote a Universidad de Antioquia v Medellínu, Janáčkova konzervatoř v Ostravě, Royal Conservatory of Oslo, University of Seoul, Taipei University).