Mesiac frankofónie na Slovensku

V rámci Mesiaca frankofónie na Slovensku sa v priebehu marca bude konať približne štyridsať frankofónnych podujatí v bratislavskom, banskobystrickom a košickom regióne.
Ako každý rok, veľvyslanectvá členských a pozorovateľských krajín Medzinárodnej organizácie frankofónie (OIF) spojili svoje sily, aby spoločne pripravili bohatý program. V roku 2017 rátame s účasťou Belgicka, Bulharska, Kanady, Maďarska, Rumunska, Švajčiarska a samozrejme Francúzska a Slovenska.
Oslavy v Bratislave otvorí kanadská výstava, po ktorej bude nasledovať francúzsko-bulharské „Laboratórium poézie“. Mesiac frankofónie potom bude pokračovať podujatiami, ktoré nemôžu chýbať: týždeň frankofónnych filmov Crème de la crème IV, súťaž frankofónnych piesní Spievam po francúzsky, a koncert francúzskej skupiny Ernest vo V-Klube. Verejnosť očakáva aj mnoho ďalších podujatí. Celý program si môžete pozrieť v prílohe.

Niekoľko kľúčových podujatí

Výstava Canada jour 1
Mesiac franckofónie na Slovensku otvorí kanadská výstava Canada Jour 1 (Kanada deň 1) pri príležitosti 150. výročia Kanadskej konfederácie. Canada Jour 1 pripomenie rôzne skúsenosti prisťahovalcov pri ich príchode do Kanady od založenia Kanadskej konfederácie až do súčasnosti. Túto výstavu zostavilo Múzeum prisťahovalectva v Kanade v spolupráci s Ministerstvom pre imigráciu, utečencov a občianstvo a Ministerstvo zahraničných vecí, obchodu a rozvoja v Kanade.
Od 1.03.17 do 11.03.17
Barokové nádvorie Univerzitnej knižnice, Ventúrska 1

Týždeň Laboratórium poézie
Od 6. do 10. marca sa galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku premení na Laboratórium poézie, ktoré budú viesť dve bulharské umelkyne: poetka Aksinia Mihaylova a maliarka Radostina Doganova.
Aksinia Mihaylova v roku 2014 získala Apollinairovu cenu (významná cena za literatúru vo Francúzsku) za svoju básnickú zbierku Ciel à perdre, vydanú vo francúzštine vo vydavateľstve Gallimard - NRF. Aksinia Mihaylova žije v Sofii v Bulharsku, a do Bratislavy sa príde podeliť o svoju poéziu a lásku k nej.
Radostina Doganova je maliarka, ktorá žije a pracuje v Bratislave od roku 1996. Jej diela boli vystavené vo významných európskych galériách. Poézia zaberá veľmi dôležité miesto v diele Radostiny Doganovej, inšpirovala sa najmä básňou „Genesis“ od Aksinie Mihaylovej.
Tento bohatý týždeň v rámci laboratória poézie môžete navštíviť výstavu R. Doganovej Rozopínanie tela (Déboutonner le corps), verejné čítanie básní zo zbierky Ciel à Perdre ich autorkou A. Mihaylovou, ako aj semináre písania básní vo Francúzskom inštitúte na Slovensku, ktoré budú viesť samotné umelkyne.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa práv žien, 8. marca, Francúzsky inštitút na Slovensku pozýva širokú verejnosť na vernisáž, kde sa bude môcť oboznámiť s dielami týchto dvoch umelkýň.
6.03.17 o 16.00 h: seminár písania poézie, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7
8.03.17 o 18.00 h: vernisáž výstavy Déboutonner le corps, Francúzsky inštitút na Slovensku , Sedlárska 7
9.03.17 o 17.00 h: verejné čítanie básní zo zbierky Ciel à perdre, Literárne informačné centrum, Námestie SNP
10.03.17 o 12.30h : seminár písania poézie, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7

Koncert Belle Epoque
Slovenský orchester Quasars Ensemble ponúkne 13. marca koncert s názvom Belle époque. V rámci jeho programu odohrá skladbu „Karneval zvierat“ (Carnaval des animaux) od francúzskeho skladateľa Camille Saint-Saënsa v špeciálnom prevedení: sprievodné texty, ktoré napísal Francis Blanche a ktoré uvádzajú jednotlivé časti kompozície, prednesie herec Michel de Maulne vo francúzštine.
13.03.2017 o 19.00h
Koncertná sieň Dvorana, Hudobno-tanečná fakulta VSMU, Zochova 1, Bratislava

Výstava ilustrácií Joëlle Jolivet
Joëlle Jolivet je medzinárodne uznávaná ilustrátorka. Publikovala mnoho albumov, ktoré vyšli po celom svete, ilustrovala obálky viacerých románov a pravidelne pracuje pre tlač. Pri príležitosti Mesiaca frankofónie na Slovensku Francúzsky inštitút na Slovensku predstaví výber diel tejto umelkyne, kde bude kladený dôraz najmä na ilustrácie dvoch z jej kníh: COSTUMES (2013), čo je veľká dokumentárna kniha o odevoch zo všetkých krajín a všetkých čias, a À PARIS (2014), v ktorej nás umelkyňa pozýva na prechádzku po Paríži, po jej Paríži, Paríži večnom, Paríži každodennom. Joëlle Jolivet (1965) vždy kreslila, maľovala a venovala sa rytectvu. Po ukončení štúdia grafiky na Vysokej škole úžitkových umení (École supérieure des arts appliqués) v Paríži sa zaujímala o litografiu a navštevovala kurzy na Vysokej škole krásnych umení (École des beaux-arts) v Paríži. To ju priviedlo k linorytu, ktorý sa stal jej hlavným vyjadrovacím prostriedkom. Žije a pracuje v Ivry-sur-Seine, na užšom predmestí Paríža.
Od 14.03.2017 do 28.03.2017
Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7, Bratislava
Vernisáž : 14.03.2017 o 18.00 h

Semifinále súťaže frankofónnych piesní „Spievam po francúzsky“
Ako každý rok, aj teraz sa na súťaži „Spievam po francúzsky“ stretnú mladí speváci rozdelení do troch kategórií (do 14 rokov, 15-17 rokov a 18-28 rokov). Výhercovia tohto semifinále postúpia do celoštátneho finále (v Banskej Bystrici) a tí najlepší až do medzinárodného finále (v Budapešti).
15.03.2017 od 10 h 30 do 14.00 h
V-Klub, Námestie SNP 12, Bratislava