Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème IV (22.‑29. marec 2017)

Už po štvrtýkrát pripravuje Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Film Europe Media Company Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème. Prehliadka sa bude tento rok konať od 22. do 29. marca 2017 vo vybranej sieti kín po celom Slovensku. Aj tentokrát sa milovníci francúzskeho filmu môžu tešiť na novinky, ktoré predstavujú kvalitnú, žánrovo pestrú a divácky atraktívnu kinematografiu z tohto teritória.

Programový katalóg na stiahnutie

********************************************************************

Špeciálne projekcie filmu MAŤ SEDEMNÁSŤ

Piatok 24. marca                                                          Sobota 25. marca
o 20:30 v Kine Film Europe                                           o 20:30 v Kine Lumière

Úvod Corentina Filu.                                                      Úvod Corentina Filu.
Po projekcii Q&A s hercom.                                          Po projekcii Q&A s hercom.

********************************************************************

 

Program prehliadky tvorí 6 sekcií - do Crème de la Crème PREMIÉRY zaradili dramaturgovia 7 filmov: 150 miligramov (La fille de Brest, r. Emmanuelle Bercot , 2016) - film podľa skutočnej kauzy, v ktorej pneumologička odhalila nebezpečné účinky lieku a bojuje s významnou farmaceutickou firmou, ďalej povojnový príbeh mníšok z benediktínskeho kláštora v Poľsku, ktoré otehotneli po znásilnení vojakmi víťaznej Červenej armády Agnus dei (Les innocentes, r. Anne Fontaine, 2016), drámu Mať sedemnásť (Quand on a 17 ans, r. André Techiné, 2016) o dvojici sedemnásťročných chlapcov, ktorých vzťah začína školskou šikanou, ale postupne sa vyvíja v krehké puto, sociálnu detektívku bratov Dardennovcov Neznáme dievča (La fille inconnue, 2016) s Adèle Haenel stvárňujúcou lekárku, ktorá odmietne po ambulantných hodinách ošetriť pacientku, ale keď neznáme dievča nájdu na druhý deň mŕtve, začne pátrať po jej vrahovi, provokatívnu aktuálnu snímku režiséra Bertranda Bonella Nocturama (Nocturama, 2016) o skupine mladých teroristov, ktorí vykonávajú svoju misiu v nočnom Paríži, ďalej šokujúci, meditatívny a detailný obraz tvorivej i osobnej krízy Stáť pevne (Rester vertical, r. Alain Guiraudie, 2016) a film ocenený Strieborným medveďom na minuloročnom Berlinále s Isabelle Huppert v hlavnej úlohe Začať odznova (L´avenir, r. Mia Hansen-Løve, 2016) o vysokoškolskej učiteľke filozofie Nathalie, ktorú jedného dňa opustí dlhoročný partner. Tento film otvorí slávnostný večer zahájenia 4. ročníka Crème de la Crème .

Crème de la Crème PORTRÉT, ktorý prezentuje kolekciu filmov jedného známeho francúzskeho herca / herečky, vzdáva tento rok poctu Isabelle Huppert. Jej fanúšikovia si môžu pozrieť v exkluzívnej premiére na Slovensku najnovšiu snímku Paula Verhoevena Elle o úspešnej riaditeľke firmy, ktorej sa zvrtne život po tom, čo ju znásilní neznámy muž. Isabelle Huppert zaň získala Zlatý Glóbus a je nominovaná na Oscara v kategórii „najlepšia herečka v hlavnej úlohe“.

Druhým filmom v tejto sekcii je dráma Mníška (La religieuse, r. Guillaume Nicloux, 2013) a už spomínaný film Začať odznova (L´avenir, Mia Hansen-Løve, 2016) .

Sekcia Doku-France prináša tri dokumenty – dva z nich rozprávajú príbeh riaditeľa múzea Louvrea počas okupácie Paríža v období II. svetovej vojny – prvým z nich je Sokurovova Frankofónia (Francofonia, 2015) druhým Muž, ktorý zachránil Louvre (Illustre et inconnu. Comment Jacques Jaujard a sauve le Louvre, r. Jean-Pierre Devillers & Pierre Pochart, 2014). Tretí dokument má názov Francúzsko (Les habitants, 2016) a je z dielne slávneho dokumentaristu Raymonda Depardona, ktorý cestuje v maringotke naprieč Francúzskom, načúva ľuďom a mapuje súčasnú „náladu“.

V kolekcii BEST OFCrème de la Crème – nájde návštevník prehliadky divácky najatraktívnejšie filmy z minulého ročníka prehliadky, resp. filmy, ktoré boli nedávno uvedené v distribúcii - romancu režisérky Valérie Donzelli Marguerite a Julien (Marguerite et Julien, 2015), herecký koncert Emmanuelle Bercot a Vincenta Cassela v réžii Maïwenn Môj kráľ (Mon Roi, 2014), biografický dobrodružný film o slávnom oceánológovi a filmárovi Jacquesovi Yvesovi Cousteauovi Odysea (L´Odyssée, r. Jérome Salle, 2016) a thriller o falošnom spisovateľovi Pán Bezchybný (Un Homme idéal, 2015, r. Yan Gozlan).

Projekcie filmov z posledných dvoch sekcií Crème de la Crème – DETI (Asterix: Sídlo bohov /Astérix: Le Domaine des Dieux, r. Louis Clichy, Alexandre Astier, 2014/ a Malý princ /The Little Prince, r. Mark Osborne, 2015/) a Crème de la Crème – KOMÉDIE (Čo sme komu urobili? /Ou´est-ce qu´on a fait au Bon Dieu ?, r. Philippe de Chauveron, 2014 a Hore za láskou /Un Homme à la hauteur, r. Laurent Tirard, 2016) budú iba v programe Kina Film Europe v Bratislave.

Prehliadka bude prebiehať v 16 mestách v 20 kinách na Slovensku – v Bratislave v Kine Film Europe, v Kine Mladosť, v Kine Lumière a v multiplexe CineMax Bory Lamač, Banskej Bystrici v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, v Dubnici nad Váhom v Kine Lastovička, v Košiciach v Kasárňach-Kulturparku a v Kine Úsmev, v Liptovskom Mikuláši v Dome kultúry, v Martine v Mestskej scéne, v Nitre v Kinoklube Tatra, v Novom Meste nad Váhom v Kine Považan, Nových Zámkoch v Kine Mier, v Piešťanoch v Dome umenia, v Poprade v Kinoklube Film Europe, v Seredi v Kine Nova, v Spišskej Novej Vsi v Kine Mier, v Trenčíne v Artkine Metro, v Ružomberku v Kine Kultúra a v Žiline v Stanici Žilina-Záriečie.

 

Plagát

Pozrite si reportáž z ročníka 2016: