NU DANCE FEST 2017 s francúzsko-slovenským predstavením „OUVRIR LE TEMPS“ (28. apríl 2017, 20.00)

V rámci svojho 12. ročníka NU DANCE FEST, medzinárodný festival súčasného tanca a pohybového divadla, ponúkne bratislavskému publiku predstavenie OUVIR LE  TEMPS (the perception of) Evy Klimáčkovej / Cie E7KA, slovenskej tanečnice a choreografky žijúcej a pôsobiacej vo Francúzsku a Laurenta Goldringa, francúzskeho choreografa a vizuálneho umelca.

piatok 28. apríla 2017 o 20.00 hod.
A4 – priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2, Bratislava

Kúpiť lístok

Názov predstavenia: OUVRIR LE TEMPS  (the perception of)
Choreografia:  Eva Klimáčková  / Laurent Goldring
Tanec: Eva Klimáčková
Zvuk a poézia: Ghérasim Luca
Svetelný dizajn: Yann Le Bras
Produkcia: cie E7KA
Koprodukcia: Centre Chorégraphique National d’Orléans v rámci projektu  „l’accueil
studio 2015“ Ministerstva kultúry a komunikácie FR, DRAC, Centre Val de Loire „Aide au projet 2016“,  Medzinárodný Vyšehradský Fond.
S podporou: La Briqueterie CDC Val de Marne, Ménagerie de verre v rámci StudioLab, SE.S.TA.cz

 

Ouvrir le temps (the perception of) je subtílna konverzácia medzi choreografiou Evy Klimáčkovej, pohľadom výtvarneho umelca Laurenta Goldringa a básňami  Ghérasima Lucu, francúzskeho básnika rumunského pôvodu. Počas tejto konverzácie sa vytvárajú enigmatické spojenia medzi gestami a slovami, medzi abstrakciou a popisnosťou, vážnosťou či absurditou. Telo a pohyb sa oddávaju zvláštnemu vzťahu so znepokojujúcou a vášnivou hrou básnika s francúzskym jazykom, ktorý slová ohýba, krčí, naťahuje, predlžuje, pretáča, vrtí, kráti a zabúda. Tanec sa snaží rezonovať s plasticitou slov, hľadaním a strácaním rovnováhy a modelovaním nedefinovateľného tela. Sólo je minimalistické a necháva priestor pre poéziu obrazov, pocitov, vnemov a predstáv. Cítiť, vnímať, pohybovať sa a povedať – operácie odhaľujúce nekonečnú zvláštnosť ľudského bytia.  Ouvrir le temps ponúka divákovi čas potrebný na prehĺbenie pohľadu a gesta.  

 

Eva Klimáčková, tanečnica, choreografka a pedagogička, študovala na VŠMU v Bratislave a BMC v Paríži. Spolupracovala na rôznych projektoch na Slovensku (Štúdio tanca, M. Kozánek, A.Sedláčkova, M. Poláková, K. Mojžišová, L. Holinová), v Čechách (co.Dejadonné, Duwadance), vo Francúzsku (Kubilai Khan Investigations, co. Petite Fabrique, Laurent Goldring, Faustin Linyekula a i.), v Belgicku (Karine Ponties – co. Dame de Pic, D. Hernandes, L. Duclaux). Od roku 2001 pôsobí v Paríži, kde založila skupinu  cie E7KA a vytvorila viaceré predstavenia (Alžbeta Hluchá, Ivanuska, Touch.ed, diptych MOVE a i.), ktoré boli doteraz prezentované vo Francúzsku,  na Slovensku, v Čechách, v Nemecku, Slovinsku, Belgicku, Hong Kongu a Lotyšsku. www.e7ka.com

Laurent Goldring je vizuálny umelec, žije v Paríži, pracuje v mnohých krajinách. Študoval filozofiu (Ecole Normale Supérieure Paris a City College of New York). Jeho bohatá práca prekračuje žánre a médiá - video, fotografiu, sochu, inštaláciu a choreografiu. Priamo spolupracoval na viacerých  dielach Xaviera Le Roy a Marie-Donata d’Urso,  spolupodieľal sa na prácach Benoit Lachambra, Saskie Holbling, Louise Lecavalier, Isabelle Schad a i.