Coquillette - francúzske piesne zo srdca Slovenska

Coquillette je hudobná skupina so všestranným zameraním, v centre ktorej je mladá speváčka Karolína Šťastná. V repertoári máme najmä aranžmány francúzskych skladieb, ale tiež prevzaté skladby v anglickom a slovenskom jazyku a slovenské skladby preložené do francúzštiny. Skupina pôsobí striedavo v Banskej Bystrici a Žiari nad Hronom a je pravidelnou súčasťou kultúrnych podujatí Alliance Française v Banskej Bystrici.

Myšlienka tohto projektu sa zrodila v septembri 2014, keď nový riaditeľ Alliance Française, Thomas Laurent, prišiel na Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského v  Banskej Bystrici, aby žiakom tamojšej francúzsko-slovenskej bilingválnej sekcie ponúkol možnosť zapojiť sa do kultúrnych podujatí, ktoré mala Alliance v pláne organizovať. Karolína a ja sme sa chopili príležitosti a ako vtedajší tretiaci sme začali s projektom, ktorý Thomas Laurent nazval Coquillette, inšpirovaný prešovskou skupinou Coccinelle, ktorá hrala v časoch, keď Thomas v Prešove učil.

Prvotnú zostavu skupiny tvorili bubeník Henrik Wagner, klavirista Patrik Gádoši, gitarista/flautista Peter Kottman a Karolína Šťastná. Post basgitaristu bol spočiatku neobsadený, neskôr sa na ňom na krátke obdobia postupne vystriedali Samuel OpalkaLaura Prachárová. Začiatkom školského roka 2015 začal Patrik Gádoši študovať na technickej škole vo Francúzsku a Coquillette preto súrne potrebovala nového člena. Karolína Šťastná prišla s Jurajom Námešným, mladým a talentovaným basgitaristom a pianistom zo Žiaru nad Hronom. Ten od prvej skúšky potvrdil svoju muzikalitu a dotvoril zatiaľ definitívne obsadenie skupiny.

Približne v tom čase sa repertoár skupiny rozrástol o dve slovenské skladby, ktoré som naaranžoval a preložil do francúzštiny. Tieto sa stali pre Coquillette charakteristickými a pridali zoskupeniu na originalite. Rok 2016 bol venovaný pamiatke Sergea Gainsbourga. Alliance Française v Banskej Bystrici tomuto velikánovi francúzskej populárnej hudby vzdala hold dvoma hudobnými večermi, počas ktorých odzneli jeho piesne. Prvý, marcový, odohralo duo Šťastná – Kottman a na druhom, v októbri, sa k nim na basgitare pridal aj Juraj Námešný. Toto trio následne odohralo koncert v Prešove v rámci podujatia FrancAFest, ktoré spoluorganizovali Alliance Française Banská Bystrica a Košice.

Skupina Coquillette bola pravidelným predskokanom francúzskych hudobných projektov, ktoré koncertovali v Banskej Bystrici v rámci marcových osláv mesiaca frankofónie (v roku 2017 Ernest a v roku 2015 Merlot). Počas 3. ročníka Francúzskeho dňa v Záhrade 2. júna 2017 sa skupine podarilo obsadiť pekné 3. miesto na celoštátnom kole súťaže Spievam po francúzsky.

Momentálne sa cesty členov zoskupenia rozchádzajú; Karolína Šťastná odchádza študovať do Brna, ja do Prahy a Henrik Wagner s Jurajom Námešným pokračujú vo svojich štúdiách v Banskej Bystrici a v Žiari nad Hronom. Vnútorná energia kapely a zápal pre francúzsku pieseň sa však nestratí...

Peter Kottman, gitarista skupiny Coquillette

Foto: Katka Paľová