Festival Cap à l´Est v Banskej Štiavnici má 15 rokov!

Koncert orchestra Quasars Ensemble so skladbou Karneval zvierat od Camille Saint-Saënsa, inscenované čítanie na motívy básnického diela Ivana Kraska a jeho rezonacie s tvorbou Paula Verlaina a frankofónnych symbolistov pod titulom Smútok a samota v podaní Emílie Vášáryovej a Guy Goffetta, či hudobno-literárne pásmo Sedem údolí, ktoré predstaví výber z diela Vtáčí snem perzského autora Farida Ud-din Attara z 12. storočia, prezentované francúzskymi hudobníkmi Robinom Tromanom a Ershadom Tehranim a hercami Luciou Letkovou a Michelom de Maulne, to je len stručný výber z pestrého programu jubilejného 15. ročníka festivalu poézie, divadla a hudby Capalest v Banskej Štiavnici.

16. - 19. augusta 2017, Banská Štiavnica

Kompletný program na stiahnutie

15 rokov a 15 sviečok na torte

Áno, na cestu do Banskej Štiavnice na festival Cap à l’Est sme vykročili už v roku 2003, v spolupráci s Literárnym informačným centrom za priateľskej podpory Milana Kňažka, vtedajšieho ministra kultúry SR. Postavili sme most medzi Parížom a frankofónnymi básnikmi východnej a strednej Európy. Most, ktorý bol otvorený, aby umožnil vzájomnú výmenu a spoločné objavovanie, ktoré Európa podporuje a sprevádza.

Európa, ktorú tvoria v našom chápaní národnosti, národy, kultúry, nie banky, obchod a ekonómia v duchu „America First!“
Potrebovali sme celé storočie na zmenu kultúry… dnes médiám stačí desaťročie na likvidáciu piatich storočí civilizácií, tak rozličných a tak inteligentných… ich korene siahajú až ku stopám Keltov v Nitre a v Paríži až po „symbolický koráb so slnkom na prove…“, ktoré nás privádza k egyptským pyramídam.
„Už lepšie ako v tejto dobe, kde sme stratili všetko, si sa nemohol narodiť“… strašidelný a vizionársky citát Simone Weil.

A predsa … všetko tu máme… na dosah ruky… a ľudskej inteligencie… len si vybrať… tak do toho „maličký Pinocchio“… Musíš si vybrať medzi tým, či budeš darebák, alebo sudca Gedeón, alebo sa vrátiš späť k tatkovi Gepetovi a zvolíš si cestu poznania,… cestu poznania prostredníctvom umenia a kultúry. Dávna história a báje sú rozhodne stále aktuálnym sprievodcom životom… a preto sa toho roku vyberieme aj my po ich stopách… obrňte sa preto trpezlivosťou a nasledujte nás.

Na úvod však milé publikum, prijmite naše vrúcne poďakovanie, za to, že ste nám zachovali priazeň už celých 15 rokov. Vďaka patrí aj tým, ktorí nás vždy podporujú, bez ohľadu na trendy, farby, zmeny, či mediálnu loby. A namiesto záveru: Nech žijú básnici, … nech žijú spisovatelia… nech žijú umelci…, ktorí tvoria a ktorí veria… a…

„Sústreďme sa na to, čo nás spája a nie rozdeľuje“

– Michel de Maulne, umelecký riaditeľ

 

Program festivalu na www.capalest.com

Programový leták na stiahnutie:

 

 

 

 

Miesto konania:

Banská Štiavnica a región

 

Termíny: 

16.–19. 8. 2017 v Banskej Štiavnici

10.-13. 8. 2017 v regióne

 

Rezervácie a predaj lístkov:

Kammerhofská 1, 969 01 Banská Štiavnica

rezervacie@capalest.com, alebo telefonicky na: 0908 176 461

 

Kontakt :

Www: www.capalest.com

Tel: +421 908 559 573

Email: info@capalest.com