Koncert Dua Montanaro v kaviarni Dobre & Dobré (14. september 2017 o 19.00)

Známe duo francúzskych hudobníkov Miquèu Montanaro a Baltazar Montanaro-Nagy sa vracia do Bratislavy, aby tu odohralo koncert v kaviarni Dobre & Dobré a predstavilo svoj nový album „KI“.

štvrtok 14. septembra 2017 o 19.00, Kaviareň Dobre & Dobré, Nedbalova 13 Bratislava

VSTUP VOĽNÝ (rezervujete miesta telefonicky na čísle +421 917 227 619)

FB event

 

DUO MONTANARO – KI – 

Nový album dua Baltazar Montanaro-Nagy a Miquèu Montanaro je pásmom desiatich rigorózne skomponovaných inštrumentálnych skladieb, ktoré v sebe integrujú pasáže improvizovaných dialógov, spontánne nápady i dobrodružné odbočenia ku všetkým tým diaľavám, ktoré obývajú predstavivosť oboch umelcov. Ki v maďarčine označuje vonkajšok. Ale znamená i Kto. Kto sme? Hudbou skúmame samých seba ako i svet okolo nás, jeho spev i jeho krik.

MIQUÈU MONTANARO – flauty, galoubet tambourin, drumbľa, fujara, dvojnica

Miquèu Montanaro je francúzsky skladateľ a multinštumentalista, ktorý má na svojom konte už 35 albumov. Jeho hlavným nástrojom je tzv. „galoubet tambourin“  (tradičný nástroj z jeho rodného Provensálska, ktorý sa skladá z dua flauta-bubon). Vo svojej tvorbe sa snaží inovovať žáner tradičnej hudby, aby ho vymanil z čisto fokloristických okovov.

Spolupracoval s mnohými umelcami rozvíjajúc sa pritom v rôznych hudobných žánroch: hudobná improvizácia (Barre Philips, Alan Vitous, Serge Pesce, Fabrice Gaudé), worldmusic (Carlo Rizzo, Keyvan Chemirani, Fouad Didi), šansón (Arthur H, Georges Moustaki, Sylvie Berger), nová tradičná hudba (Laurence Bourdin, Pierre-Laurent Bartolino, Baltazar Montanaro-Nagy, Estelle Amsellem), komorná hudba (Quatuor Talich, OCTV).

Skladá takisto hudbu k divadelným hrám, k filmom (dokumentárnym i hraným), k choreografiám a venuje sa i multižánrovým kreáciám kombinujúcim hudbu, tanec, výtvarné umenie a video.

BALTAZAR MONTANARO – husle a barytónové husle

Baltazar Montanaro – Nagy hrá na husle od svojich deviatich rokov. Štyri roky študoval vážnu hudbu a paralelne k tomu navštevoval kurz tradičnej hudby vedený Patriceom Gabetom zo skupiny Aksak. Bol to však Pierre Besozzi, ktorý mu vštepil vášeň pre tento nástroj a umožnil mu tak stať sa profesionálnym hudobníkom.

Baltazar Montanaro – Nagy hrá na husle, aby mohol byť čo najbližšie publiku a odovzdať mu v najpriezračnejšej možnej podobe emóciu, ktorú práve prežíva. Svoje vystúpenia stavia ako maliar nanáša na svoje plátno rôzne motívy ktoré na ňom zaujímajú miesto bohaté na výraz. V originálnych zvukoch hľadá inšpiráciu a pohyb, pomáhajúc si pritom technikou ako výskumným nástrojom, nadsadujúc pritom svoje klasické základy, aby im vnútil vlastnú a novú dušu.

Repertoár a hra Baltazara Montanara-Nagyho sa inšpirujú jeho maďarskými koreňmi omrvinkami tradičných melódií a hudobnými technikami vlastnými stredoeurópskemu priestoru.

Videoklip k skladbe "Viva viva" z albumu KI: