Filmy „VEĽKÁ ILÚZIA“ a „TROJKA Z MRAVOV“ v programe cyklu Majstrovské diela francúzskej kinematografie v kine Lumière (21. októbra o 18.15)

Cyklus Majstrovské diela francúzskej kinematografie v Kine Lumière pokračuje v októbri klasikami z 30-tych rokov 20. storočia „VEĽKÁ ILÚZIA“ od Jena Renoira a „TROJKA Z MRAVOV“ Jeana Viga.

sobota 21. októbra 2017 o 18.15, K3, Kino Lumière, Špitálska 8, Bratislava

Dva kľúčové filmy francúzskej kinematografie 30. rokov. Trojka z mravov je údajne najautobiografickejším filmom Jeana Viga, mimoriadne talentovaného režiséra, ktorého tvorbu náhle ukončila predčasná smrť vo veku 29 rokov. Hoci po sebe zanechal len pár filmov, tie sa zásadným spôsobom zapísali do dejín francúzskej kinematografie. Trojka z mravov rozpráva o „revolte“ v prostredí internátnej školy a ovplyvnila napríklad Françoisa Truffauta, jedného z popredných predstaviteľov francúzskej novej vlny z prelomu 50. a 60. rokov (pozri jeho film Nikto ma nemá rád). Na filme sa (tak ako na ostatných Vigových filmoch) ako kameraman podieľal Boris Kaufman, brat legendárneho Dzigu Vertova. Veľká ilúzia Jeana Renoira sa odohráva počas prvej svetovej vojny a rozpráva príbeh o priateľstve a porozumení napriek okolnostiam súvisiacim s národnostným pôvodom a so znepriatelenými stranami. Vo filme herecky excelujú Jean Gabin a Erich von Stroheim.

Trojka z mravov

Réžia Jean Vigo – Francúzsko – 1933 – 44 min – dramatická komédia
Hrajú Robert Le Flon, Jean d'Aste

 

 

 

 

 

Veľká ilúzia

Réžia Jean Renoir – Francúzsko – 1937 – 115 min – vojnová dráma
Hrajú Jean Gabin, Eric von Stroheim, Marcel Dalio, Pierre Fresnay

 

 

 

 

 

 

Od septembra 2017 do júna 2018 bude Kino Lumière v Bratislave v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku premietať v rámci programu svojej FILMOTÉKY vždy tretiu sobotu v mesiaci jeden film, ktorý sa výrazne zapísal do dejín francúzskej kinematografie. Celkovo tak budú mať diváci možnosť vidieť desať filmov, desať majstrovských diel z obdobia 20. – 90. rokov minulého storočia. Podujatie si, pochopiteľne, nenárokuje ambíciu predstaviť touto formou históriu francúzskeho filmu v jej celistvosti, ale ponúkne príležitosť vidieť skvelé filmy v zdigitalizovanej podobe a na plátne kina. Či už sa chcete vrátiť k svojim obľúbeným „kúskom“ alebo si zaplniť biele miesta filmami, ktoré ste ešte nevideli, tento cyklus vám môže byť nápomocný v oboch prípadoch. Filmy budú uvádzané v pôvodnom znení s anglickými titulkami z digitálnych nosičov.