Svedectvá slovenských študentov vo Francúzsku

Matej, Vladimír, Juraj a Marián sú, všetci štyria, slovenskí študenti, ktorým bolo v tomto roku udelené štipendium od francúzskej vlády. Mali tak možnosť vycestovať do Francúzska a pokračovať vo svojom štúdiu. Títo študenti bakalárskeho a magisterského štúdia nám rozprávajú svoje prvé dojmy z univerzít a z ich nových miest, akými sú Nice, Paríž a Nancy. Prečítajte si ich svedectvá.

 

Vladimír

"Môj príchod do Francúzska prebehol dobre. Napriek počiatočným organizačným a administratívnym problémom na univerzite, je už teraz všetko v poriadku. Po zápise, som si chcel zvoliť prednášky prostredníctvom internetovej stránky, ale na moje veľké počudovanie, už neboli voľné miesta na povinné predmety. Sám som musel ísť na sekretariát a požiadať ich o podpisy profesorov vyučujúcich povinné predmety. Našťastie po týždni sa všetko vyriešilo. Už na začiatku som spoznal veľmi sympatických ľudí. Aj keď v mojej triede nie je veľa zahraničných študentov, vôbec sa necítim byť vylúčený z kolektívu. Na internáte, kde bývam, ešte nepoznám veľa ľudí, ale priestory sú skvelé. Univerzitný areál ponúka množstvo zaujímavých vecí. Všetko zatiaľ prebieha dobre v hlavnom meste. Ak by som mohol v niečom poradiť budúcim študentom alebo študentkám, musíte byť veľmi trpezliví pri vybavovaní administratívnych záležitostí (napr. kreditná karta, električenka, atď.). Sú totiž zdĺhavé."

 

Matej

"Uvítanie v mojom novom meste Nice bolo zvláštne. Vedel som, že v deň môjho príchodu, bol naplánovaný štrajk verejnej dopravy. Naviac, priletel som s 3-hodinovým meškaním. Po prílete som musel hľadať nejaký spôsob, ako odísť z letiska. Zrazu, však, prišiel autobus, ktorý ani vôbec nemal v ten deň premávať, a štastne ma dopravil do môjho nového bydliska. Nasledujúce dni som venoval vybavovaniu administratívnych formalít (zápis na univerzite, otvorenie bankového účtu, kúpenie francúzskej sim karty, atď). Už keď sa začali prednášky na univerzite, všimol som si dva podstatné rozdiely v porovnaní so slovenským vysokoškolským systémom. A síce, študenti sú vedení k tomu, aby sa zamýšľali nad situáciou, analyzovali ju a vyvinuli si tak kritické myslenie. Zatiaľ čo na Slovensku, študenti sa "drvia" učivo naspamäť bez toho, aby sa nad ním zamysleli. Druhá vec, ktorú som si všimol, je to, že v triedach je oveľa väčšia rozmanitosť študentov. Len moja trieda je zložená z piatich národností (francúzska, čínska, kanadská, slovenská a marocká). Myslím si, že práva rozmanitosť obohacuje naše spôsoby myslenia a práce. Navyše, Nice a jeho okolie ponúkajú obrovské možnosti, či už  v oblasti kultúry, alebo turistiky. A na záver, keďže som na Azúrovom pobreží, slnka si užívam viac než dosť!"
 

 

Juraj

"Môj príchod do Paríža a na univerzitu Paríži 1 prebehol veľmi dobre. Vďaka Campus France som dostal moju študentskú izbu a časť štipendia už v prvé dni po mojom príchode na miesto, čo ma dosť upokojilo. Mohol som sa tak úplne sústrediť na  štúdium a ďalšie praktické aspekty môjho nového života v Paríži. Napokon, aj zápis a príjem na univerzite boli bezproblémové najmä vďaka profesorom, administratívnym pracovníkom, ale aj mojim spolužiakom, ktorí mi ochotne odpovedali na všetky moje otázky. Keďže som v súčasnosti študentom druhého ročníka magisterského štúdia, v našej triede nie sme početní. To mi umožnilo spoznať sa s ostatnými študentmi pomerne rýchlo."

Marián

"Už tri týždne ubehli od môho príchodu do mesta Nancy. S francúzskym administratívnym systémom som už mal niekoľko skúseností vďaka programu Erasmus, ktorý som predtým absolvoval vo Francúzsku. Takže môj počiatčný "šok" nebol až taký veľký. Aj keď ešte stále čakám na získanie svojej kreditnej karty, považujem sa za skutočného študenta - Nancy-čana. Pridal som sa k tímu ESN Nancy (športový klub Nancy), kde som stretol svojich prvých francúzskych kamarátov a mohol sa dozvedieť niečo viac aj o kultúrnych podujatiach v meste. Dokonca som sa spoznal aj s ostatnými slovenskými študentmi v Nancy. Prvé kurzy na univerzite boli ťažké, ale po niekoľkých dňoch som sa dobre prispôsobil univerzitnému tempu. Na fotografii jem zmrzlinu s príchuťou piva pri príležitosti sviatku gastronómie v Nancy, ktorá sa uskutočnila koncom septembra.