Film „Ide, ide poštový panáčik“ Jacquesa Tatiho v programe cyklu Majstrovské diela francúzskej kinematografie v kine Lumière (16. december o 18.15)

Cyklus Majstrovské diela francúzskej kinematografie v Kine Lumière (MDFK) pokračuje v novembri klasickou komédiou z roku 1947 „Ide, ide počtový panáčik (Jour de fête)“ Jacquesa Tatiho.

 

Ide, ide poštový panáčik / Jour de fête /

Réžia Jacques Tati – 1949 – Francúzsko – 86 min – čb – Komédia
Hrajú Jacques Tati, Guy Decomble, Paul Frankeur, Santa Relli, Jacques Cottin

Vo filme Ide, ide poštový panáčik Tati rozvinul svoj krátky film Škola poštárov (1947) do celovečernej podoby. Stretávame sa s francúzskym poštárom pod vplyvom amerikanizácie. Do mesta, tak ako každý rok, zavítal jarmok. Okrem iných atrakcií prišlo aj pojazdné kino. Poštár François sa po zhliadnutí filmu o amerických poštároch rozhodne vykonávať svoju každodennú prácu kvalitnejšie. Efektívnejšie. Modernejšie. Jednoducho po americky.

 

sobota 18. decembra 2017 o 18.15, Kino Lumière, sála K3, Špitálska 4, Bratislava - Staré Mesto

 

Génius francúzskej komédie – režisér, scenárista, herec a komik Jacques Tati bol predtým, než sa stal mímom a profesionálnym imitátorom, profesionálnym hráčom rugby. Ako herec najprv hral v krátkych filmoch iných režisérov a neskôr začal režírovať sám. Vo filme z roku 1947 Škola poštárov vytvoril postavu prostého poštára Françoisa, ktorý podľahne vplyvu amerikanizácie. François sa neskôr objavil aj v Tatiho celovečernom debute Ide, ide poštový panáčik (1949). V druhom celovečernom filme Prázdniny pána Hulota prišiel Tati s novou postavou, jeho komickým a dnes už ikonickým alter-egom, pánom Hulotom. Tati vo svojich filmoch používal moderné technológie prostredníctvom ktorých kritizoval spoločnosť zaplavenú automatizáciou a strojmi. Jeho filmy oplývajú výnimočným zvukovým dizajnom. Sú plné nielen gagov ale aj vizuálnych vtipov, ktoré si divák všimne až na druhé či tretie pozretie.