Frankofónne Vianoce v Robotníckom dome

Vďaka spolupráci s Mestom Banská Bystrica sa 13. decembra 2017  v priestoroch Robotníckeho domu v Banskej Bystrici uskutočnili Frankofónne Vianoce. Udalosť zorganizovali a podporili kľúčové celoslovenské a banskobystrické frankofónne inštitúcie ako napríklad Alliance Française Banská Bystrica, Francúzsky inštitút, Slovensko-francúzsky univerzitný inštitút, AUF a CRU UMB. Významným spôsobom k nej prispeli tiež študentské spolky Efpolit a Pont Francophone.

Pre divákov bolo pripravených niekoľko tanečných a speváckych vystúpení banskobystrických gymnazistov. Aj ja som mala tú česť účinkovať v programe, bola som prvou speváčkou, ktorá vystúpila na pódium. Hoci sú Vianoce moje najmilšie sviatky, už pred samotným podujatím som si uvedomovala, že je pre mňa výnimočné a trošku viac náročné. O dva dni neskôr som totiž mala stužkovú, a tak som sa musela pripravovať na obe udalosti naraz, čo pre mňa nebolo vždy ľahké. Na druhej strane, veľmi radi s Marekom, mojím gitaristom, vystupujeme s francúzskymi piesňami a verila som, že Frankofónne Vianoce ľuďom navodia pravú vianočnú atmosféru a vyčaria im úsmev na tvári.

Po pestrom kultúrnom programe sa diváci, ktorých bolo takmer dvesto, mohli stretnúť a porozprávať pri vianočnom punči a drobnom občerstvení. Frankofónne Vianoce tak pokračovali do neskorých večerných hodín.

Pri spätnom pohľade na túto udalosť sa musím priznať, že hoci sa mi všetky vystúpenia naozaj páčili,   bola by som radšej, keby odznelo viac vianočných piesní spievaných vo francúzštine. Zároveň ale veľmi oceňujem spôsob, akým sa podarilo vytvoriť program zaujímavý pre deti aj dospelých. Bolo to totiž po prvýkrát, čo deti a dospelí oslavovali Frankofónne Vianoce spoločne.

Frankofónne Vianoce sa stali príležitosťou pre stretnutie frankofónnej komunity v Banskej Bystrici ako aj všetkých tých, ktorí sa zaujímajú o francúzsku kultúru. Zároveň umožnili viacerým mladým ľuďom, aby ukázali svoj talent a aby tak prispeli ku krásnemu večeru, ktorý sme spolu prežili. Dúfam, že táto tradícia bude pokračovať aj naďalej a na budúci rok sa stretneme v ešte väčšom počte.

Viac fotografií nájdete na Facebooku AF Banská Bystrica:

https://www.facebook.com/af.debanskabystrica/media_set?set=a.1683847198344678.1073741950.100001582410463&type=3

alebo na stránke Alliance Française Banská Bystrica:

http://afsk.sk/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=83:noel-francophone-2017&Itemid=558&lang=sk

 

Text: Ivana Gromová, Gymnázium J.G.Tajovského, Banská Bystrica

Fotografie: Katarína Paľová, Bilingválna sekcia Gymnázia J.G.Tajovského, Banská Bystrica