Film "Dovidenia tam hore" prichádza do slovenských kinosál (od 15/02)

 

Premiéra: 15. 2. 2018

 

Gaumont, Francúzsko, 2017

Réžia: Albert Dupontel

Scenár: Albert Dupontel, Pierre Lemaitre

Predloha: Pierre Lemaitre

Hudba: Christophe Julien

Kamera: Vincent Mathias

Hrajú: Albert Dupontel, Laurent Lafitte, Nahuel Pérez Biscayart, Niels Arestrup, Émilie Dequenne, Mélanie Thierry

 

Človek sa neskryje ani pod tou najdokonalejšou maskou...

November 1918. Do konca svetovej vojny ostáva už len pár dní. Poručík Henri d'Aulnay-Pradella je napriek tomu ochotný kvôli uznaniu a povýšeniu ísť aj cez mŕtvoly a ženie svoju jednotku do nezmyselného útoku. Tento zbytočný útok na kótu 113 nerozlučne spojí dvoch vojakov, nenápadného účtovníka Alberta Maillarda a nadaného umelca z bohatej rodiny Édouarda Péricourta. Albert skončí po výbuchu zasypaný v zákope a Édouard ho vyhrabe a zachráni. Hneď nato ho ale zasiahne výbuch granátu a príde o kus tváre.

Toto znetvorenie ovplyvní životný príbeh oboch vojakov aj po demobilizácii. Albert sa stane Édouardovým opatrovateľom a nakoniec spoločne pripravia monumentálny podvod postavený na národnom uctievaní vojnových hrdinov pomocou pomníkov. A poručík Pradelle medzitým nehanebne zarába na štátnej zákazke založenej na exhumácii padlých a na výstavbe vojnových cintorínov. K pozostatkom padlých vojakov sa chová tak isto ako sa choval k tým živým, ktorým velil: bezohľadne a s jediným cieľom zarobiť na nich, čo najviac peňazí. Cesty falošných obchodníkov s pompéznymi pomníkmi a bezohľadným staviteľom cintorínov sa tak musia zákonite pretnúť.  Šialenstvo v bláznivom povojnovom  Francúzsku môže pokračovať aj v práve objavenom jazzovom rytme.

Film Dovidenia tam hore bol natočený podľa rovnomennej románovej predlohy. V roku 2013 zaňho spisovateľ Pierre Lemaitre získal prestížnu Goncourtovou cenu.
 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tento film bude na Slovensku predstavený vďaka distribučnej spoločnosti Cinemart.