Marec - Mesiac Frankofónie 2018

 

Marec - Mesiac Frankofónie na Slovensku je späť! Francúzsky inštitút na Slovensku, veľvyslanectvá členských a pozorovateľských krajín Medzinárodnej Organizácie Frankofónie (OIF), Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej Republiky, slovenské univerzity a Francúzske Aliancie v Banskej Bystrici a Košiciach spojili sily opäť i tento rok, aby pre vás pripravili bohatý a rôznorodý kultúrny program s takmer 60 podujatiami v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, a Košiciach. V roku 2018 Mesiac Frankofónie na Slovensku podporili svojou partnerskou účasťou Belgicko, Bulharsko, Grécko, Kanada, Maďarsko, Rumunsko, Švajčiarsko a samozrejme Francúzsko a Slovensko.

Cieľom Mesiaca Frankofónie je združiť všetkých priateľov francúzskeho jazyka a frankofónnych kultúr bez ohľadu na vek, či národnosť, a podporiť tým šírenie frankofónie na Slovensku. Podujatia v rámci Mesiaca Frankofónie potešia milovníkov filmu, spoločenských hier, umeleckých výstav, súťaží, koncertov, názorových diskusií, tvorivých ateliérov, tanečných večierkov, ba dokonca i športu.    

Oslavy frankofónie v Bratislave odštartuje večer spoločenkých hier s frankofónnou komunitou FLEM (French Language Exchange Meeting). Nebude chýbať ani tanečná párty plná frankofónnej hudby s DJ-om Setondjim vo V-klube. A napokon Mesiac Frankofónie zavŕši piaty ročník týždňa francúzskeho filmu Crème de la Crème spolu so semifinále speváckej súťaže Spievam po francúzsky.     

Kompletný program Mesiaca Frankofónie vo všetkých štyroch slovenských mestách bude k dispozícii na web stránke Francúzskeho inštitútu na  Slovensku alebo na Facebooku Mesiaca Frankofónie na Slovensku. Pre všetky podujatia je zmena programu vyhradená.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Program Mesiaca Frankofónie 2018

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podujatia v Bratislave

 

Výstava fotografií Jeana Cocteaua "Popoludnie na Montparnasse"

Jean Cocteau (1889-1963) bol jednou z najvplyvnejších figúr parížskej avant-gardy medzivojnového obdobia. Aktivity tohto umelca boli mnohostranné. Bol básnikom, výtvarníkom, filmovým režisérom, ale občas do ruky vzal i fotoaparát. Výstava v Stredoeurópskom dome fotografie predstaví sériu fotografií z roku 1916, na ktorých Jean Cocteau v priebehu jedného popoludnia zvečnil iné výrazné postavy bohémy z parížskej štvrte Montparnasse, Pabla Picassa, Amedea Modiglianiho a Maxa Jacoba. Francúzsky inštitút k výstave zabezpečí premietanie dokumentárneho filmu "Cocteau et compagnie" (Cocteau a spol.). Viac informácií: http://www.sedf.sk/  

Od 21. februára do 01. apríla, Stredoeurópsky dom fotografie, Prepoštská 4

---- 

Stretnutie FLEM a večer spoločenských hier

Mesiac Frankofónie v Bratislave odštartuje stretnutie frankofónnej skupiny v Bratislave FLEM (French Language Exchange Meeting), ktoré bude plné zábavy a spoločenských hier vo francúzštine. Frankofónna komunita FLEM je otvorená každému, kto má rád francúzštinu a rád by si ju aspoň raz týždenne „oprášil“ pri milom spoločenskom stretnutí, či ste začiatočník, máte pokročilú úroveň alebo francúzština je dokonca vašim materinským jazykom.

Viac informácií o skupine FLEM: https://www.facebook.com/groups/1445899082353940/     

5. marca (pondelok) o 18.30, Galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku, Sedlárska 7, vstup voľný

---- 

Maďarský filmový klub

Pri príležitosti Mesiaca Frankofónie, Maďarské veľvyslanectvo na Slovensku vás pozýva na premietanie filmu „Moja mama a iní šialenci z rodiny” od režisérky Ibolye Fekete. Film uvádza príbehy štyroch generácií žien v Maďarsku počas 20. storočia. Napriek tvrdej dobe vojny, revolúcie a chudoby je rodina schopná udržať si humor a silu. Premietanie bude v originálnej verzii s francúzskymi titulkami.

6. marca (utorok) o 18.00, Maďarský inštitút v Bratislave, Štefániková 1, vstup voľný

---- 

Výstava umelca Štefana Božkova "Paris, Women, And Something Else" 

Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave vás pozýva na vernisáž a  výstavu „Paris, Women, And Something Else“ (Paríž, ženy a ešte niečo), ktorej autorom je bulharský umelec Štefan Božkov. V rámci tejto výstavy si budete môcť pozrieť diela, ktoré prichádzajú do Bratislavy priamo z Paríža, a aj tie, ktoré boli vytvorené pri príležitosti bratislavskej výstavy.

Viac informácií: https://www.bulkis.sk/udalosti

Od 7. do 31. marca,  Bulharský kultúrny inštitút, Jesenského 7, vstup voľný        7. marca (streda) o 18.00: vernisáž výstavy, vstup voľný 

---- 

Kanadský večer  

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, Kanadské veľvyslanectvo na Slovensku vám ponúka kanadský večer s premietaním oceneného filmu na festivale v Cannes - „Mommy“ od quebeckého režiséra Xaviera Dolana. „Mommy“ je príbeh o dospievajúcom Stevovi s diagnózou ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) a jeho mame Diane, ktorá i napriek odporúčaniam odborníkov trvá na tom, že svojho syna dokáže zvládnuť. Keď do ich života vstúpi susedka Kylea, vydajú sa spoločne na divokú jazdu, kedy sa momenty šťastia a spokojnosti v okamihu premenia na výbuchy násilia a hlbokej beznádeje.

8.marca (štvrtok) o 19.00, Kino Lumière, Špitálska 4, vstup 3 €

----  

O knihách pri káve

Francúzsky inštitút na Slovensku vás pozýva na podujatie „O knihách pri káve“, pri ktorom sa môžete podeliť o svoje knižné srdcovky po francúzsky pri šálke dobrej kávy alebo čaju. Toto stretnutie je animované dobrovoľníčkami z občianskeho združenia Bratislava Accueil. Viac informácií o združení Bratislava Accueil: http://bratislavaccueil.e-monsite.com/ 

12. marca (pondelok) o 10.00, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7, vstup voľný - registrácia vopred nutná: cafe-bouquins@institutfrancais.sk  

----  

Grécky filmový klub

Grécke veľvyslanectvo na Slovensku a Francúzsky inštitút na Slovensku vás pozývajú na premietanie francúzskeho dokumentárneho filmu „Slaný  ľud - Gréci z oblasti Camargue“. Tento dokument vás pozýva na objavenie života, územia, pamäte Grékov, detí a vnúčat týchto chudobných prisťahovalcov, z gréckeho ostrova Kalymnos. V originálnej verzii s anglickými titulkami.

12. marca (pondelok) o 18.00, Galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku, Sedlárska 7, Vstup voľný

---- 

Výstava umelkyne Fabienne Oudart "Rozíďte sa, nič sa zviditeľňuje"

Francúzsky inštitút na Slovensku a francúzska umelkyňa Fabienne Oudart spoluorganizujú výstavu nazvanú „Rozíďte sa, nič sa zviditeľňuje“. Umelkyňa predstaví dve série svojich diel. V sérii „Rozíďte sa, nič sa zviditeľňuje" sú jej gvašové maľby poprepájané s videoprojekciou. Táto práca je inšpirovaná čítaním a rôznorodosťou autora Édouarda Glissanta. V sérii „S rezmi kvôli nedostatku priestoru" umelkyňa cituje texty skvelých spisovateľov, ktoré naznačuje na sférických predmetoch hrajúc sa s tieňom a svetlom.

Od 14. marca do 13. apríla, Galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku, Sedlárska 7, vstup voľný

----  

Podujatie „Univerzita Komenského oslavuje Frankofóniu“

Univerzita Komenského a Francúzsky inštitút na Slovensku organizujú deň venovaný výlučne oslavám Mesiaca Frankofónie. Podujatie sa odohrá za prítomnosti poetky Marie Huot, ktorej básnická tvorba je už známa aj na Slovensku. Medzi hosťami privítame aj pánov Alaina Buzelayho a Petra Kopeckého, ktorí nám poskytnú zaujímavé prednášky. Taktiež, sa môžeme tešiť na divadelné predstavenie študentov filozofickej fakulty Univerzity Komenského, piesne a občerstvenie. 

14. marca (streda) o 9.00, Univerzita Komenského, Šafárikovo námestie 6, vstup voľný

----  

Diskusia-vernisáž-výstava "Migrations of energies"

"Migration of Energies part 2" je medzinárodná kolektívna výstava súčasného umenia na témy ekológie a migrácie, ktorú v termíne od 14. marca do 11. mája predstaví Gandy Gallery.
Okrem prác iných autorov táto výstava predstaví i tvorbu Matali Crasset, jednej z najvýznamnejších francúzskych dizajnérok súčasnosti. Matali Crasset sa otvorenia výstavy zúčastní osobne a ešte predtým  sa predstaví i na diskusii ArtTalk v bratislavskej galérii súčasného umenia tranzit.sk. Viac informácií:
https://www.gandy-gallery.com/  

14. marca (streda) Art Talk o 17.00 (Beskydská 12) a vernisáž o 18:30 (Sienkiewiczova 4), vstup voľný

----  

„Víno a Zem“

Francúzska vinotéka v Bratislave La Vie en Rose vás srdečne pozýva na podujatie „Víno a Zem“, pri príležitosti ktorej účastníci budú mať možnosť ochutnať a pochutiť si na francúzskom víne, šampanskom a miestnych produktoch.   

15. marca (štvrtok) od 18.00 do 21.00, vo vinotéke La Vie en Rose, Radlinského 4, vstup 30 €, rezervácia: info@lavieenrose.sk

----  

Retrospektíva filmov Jeana Roucha na festivale Febiofest v Bratislave

Jean Rouch (1917-2004), slávny francúzsky režisér a etnológ, známy používaním dokumentárneho štýlu "cinéma direct" a svojimi etnografickými filmami o afrických kmeňoch, by sa bol v minulom roku dožil 100 rokov. Bratislavský Febiofest v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku si túto významnú osobnosť svetového filmu pripomenie projekciou 8 filmov režiséra v rámci sekcie Kino Ikon Plus.

Od 15. do 21. marca, viac informácií: www.febiofest.sk

----  

Koncert "Debussy 100"

Koncert "Debussy 100" je poctou veľkému francúzskemu skladateľovi Claudovi Debussymu pri príležitosti 100 rokov, ktoré uplynuli od jeho smrti. Na koncerte v Pálffyho paláci v podaní umelcov z Bratislavy, Budapešti a Weimaru odznejú skladateľove skladby:

·         „Prvá rapsódia pre klarinet a piano“

·         „Trio v G dur“

·         „Zabudnuté pesničky“ (na básne Paula Verlaina)

·         „Dievča s vlasmi ako ľan“

·         „Sonáta pre husle a piano“

16. marca (piatok) o 18.00, Pálffyho palác, Panská 19, Vstupné dobrovoľné

---- 

Frankofónna párty

Večer plný frankofónnej hudby, tanca a zábavy pod taktovkou DJ-a Setondji-ho, na ktorý vás všetkých srdečne pozývame.

17. marca (sobota) o 20.00, V-Klub, Námestie SNP 12, vstup voľný

----  

Festival Concordan(s)e: tanečný ateliér, ateliér písania a vystúpenie „It’s a match“

Festival Concordan(s)e predstavuje originálne stretnutie tanca a písania, choreografa a spisovateľa, ktorí spolu objavujú vzťah medzi gestom a slovom. Choreografka Raphaëlle Delaunay a spisovateľ Sylvain Prudhomme vás pozývajú na tanečný ateliér a ateliér písania, ktoré zavŕšia svojim originálnym vystúpením „It’s a match“ v mediatéke Francúzskeho inštitútu. Diváci sa budú môcť tešiť na nečakané formy a výtvory vzniknuté vďaka prieniku týchto dvoch umeleckých svetov.

19. marca (pondelok): tanečný ateliér a ateliér písania o 14.00 (zápis: biblio@institutfrancais.sk), vystúpenie „It’s a match“ o 17.30, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7, vstup voľný

---- 

Rumunský filmový klub

Pri príležitosti Mesiaca Frankofónie, Rumunské veľvyslanectvo na Slovensku a Francúzsky inštitút na Slovensku vás pozývajú na premietanie rumunského filmu Výročie“ od režiséra Dana Chisu. Popis filmu: členovia rodiny a bývalí kolegovia Radu Maligana prišli na oslavu jeho 94. narodenín. Avšak, oslava sa skomplikuje, keď polovica hostí sa ho pokúsi presvedčiť, aby priznal svoje hriechy kňazovi, zatiaľ čo ostatní hostia zastávajú ten názor, že nikto by nemal byť nútený urobiť niečo, čo nechce.

19. marca (pondelok) o 18.00, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7, vstup voľný

----  

„Knihu za knihu“

Ak „oko za oko“, tak „knihu za knihu“! Nemusíte sa báť nepôjde o nijakú pomstu, či vyrovnanie účtov, ale o jednoduchú výmenu kníh. Máte doma už dávno prečítané knihy vo francúzštine? Radi by ste si ich posunuli niekomu inému, a zároveň dostali a prečítali si nové? Toto podujatie je pre vás!

20. marca o 12.00, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7, Vstup voľný

----  

Týždeň francúzskeho filmu "Crème de la Crème V"

Od 22. do 28 marca 2018, prinesie piaty ročník týždňa francúzskeho filmu Crème de la Crème to najlepšie – « crème de la crème » - zo súčasnej francúzskej kinematografie v 16 mestách na Slovensku. Príďte si pozrieť atraktívnu kolekciu francúzskych filmov, ktoré získali ocenenia na prestížnych filmových festivaloch alebo od významných filmových inštitúcií.

22. – 28. marca, viac informácií: http://cremedelacreme.filmeurope.eu/

---- 

Africké rozprávky

V rámci piatkových rozprávok v mediatéke zoberú francúzske dobrovoľníčky z občianskeho združenia Bratislava Accueil vaše ratolesti na ďalekú cestu až do Afriky. Nielen že si vaše deťúrence precvičia svoju predstavivosť, ale aj francúzštinu.

23. marca od 15.30 do 16.30, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7, Vstup voľný - registrácia vopred nutná: biblio@institutfrancais.sk

----  

Bratislavské semifinále súťaže "Spievam po francúzsky" 2018

Spevácka súťaž „Spievam po francúzsky" doslova ospevuje francúzsky jazyk. Je určená všetkým tým, ktorí bývajú na Slovensku a ich materinským jazykom nie je francúzština. Viac informácii: https://www.facebook.com/spievampofrancuzsky2014

27. marca o 10.30 vo V-Klube na Námestí SNP 12, vstup voľný.