A4 / Kino Inak priemietne filmy Alaina Gomisa (23+27|05)

Francúzsky režisér so senegalskými koreňmi Alain Gomis sa v celej svojej tvorbe venuje životu v Afrike, viac či menej poznamenanej kolonializmom. Filmový klub Kino Inak A4 predství filmy autora v spolupráci s Francúzskym inštitútom.

A4 / Kino Inak, Karpatská 2, 811 05 Bratislava

23.5. Zoom Alain Gomis: Dnes

Streda / 20.00 / A4/Kino Inak / vstupné dobrovoľné

Tey, réžia Alain Gomis, FR/SN, 86 min., wolofsky + en tit

http://ifcinema.institutfrancais.com/fr/films/aujourd-hui

Dnes je príbehom Satchého (hrá ho rapper a básnik Saul Williams), na ktorého čaká posledný deň jeho života. Ráno sa podľa tradície zobúdza v rodnom dome a lúči sa s rodinou a priateľmi, poslednýkrát prechádza mestom, konfrontuje sa s romantickými spomienkami minulosti, aby našiel vnútorný pokoj. Gomis nakrútil film, ktorý je jemný i hravý zároveň, v ktorom sa mieša radosť zo života s melanchóliou blížiaceho sa konca.

 

27.5.  Zoom Alain Gomis: Félicité

Nedeľa / 20.00 / A4/Kino Inak / vstupné dobrovoľné

Réžia Alain Gomis, FR/SN, 123 min., lingalsky + en tit

http://ifcinema.institutfrancais.com/fr/films/felicite

Víťaz Strieborného medveďa z minuloročného Berlinale sleduje speváčku Félicité, odvážnu a hrdú ženu, pre ktorú sú melancholické piesne útekom pred realitou. Jedného dňa má jej syn nehodu a Felicité musí získať peniaze na jeho operáciu. Chodí ulicami Kinshasy, chudobnými i bohatšími štvrťami, aby jej nakoniec pomohol svojský človek menom Tabu. Tak vzniká eklektická trojica, ktorej jednotliví členovia si navzájom dodávajú nádej, akýsi ostrov uprostred bezútešného mesta.