Francúzsky inštitút podporuje "Central European Forum" 2012 (od 15. do 18. novembra 2012)

2012 : Pravda a láska

V roku hrozivých predpovedí, roku 2012, sa bude Stredoeurópske fórum 2012 venovať témam, relevantným pre súčasnosť a budúcnosť Strednej Európy a sveta, z perspektívy havlovského programu pravdy a lásky, ktoré musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou : vernosti vlastným hodnotám a zároveň lásky, znamenajúcej istotu, že existujú aj pravdy iných – dvom hlavným zásadám, bez ktorých nemôže dlhodobo fungovať pluralitný svet.

Občianske združenie Projekt Fórum organizuje v dňoch 15. až 18. novembra 2012 v Bratislave po štvrtý raz Stredoeurópske fórum, štvordňovú sériu verejne prístupných medzinárodných diskusií. Príďte diskutovať o Pravde a láske do divadla Astorka / Korzo’90 s francúzskymi hosťami :

Pascal Bruckner je filozof, autor úspešných románov (jeden z nich, Lunes de fiel, do češtiny preložený ako Hořký měsíc, sfilmoval Roman Polanski) a esejí, v ktorých kritizuje zabehnuté klišé a predstavy o solidarite voči Tretiemu svetu, „diktatúre ekonomiky“, „víťazosláve demokracie“, „tyranii spokojnosti“ – s A. Finkielkrautom napísal manifest Nový rozkol v láske. Vyštudoval najprestížnejšie francúzske Lýceum Henri IV., Sorbonnu a L‘École pratique des hautes études. Pôsobil na Štátnej univerzite v San Diegu v Kalifornii, v súčasnosti prednáša na New York University a Institut d’Etudes Politiques v Paríži. V češtine vyšli jeho romány Láska k bližnímu, Hořký měsíc a Zloději krásy. V slovenskom preklade eseje Bieda prosperity.
Panel - 17. novembra, 20.30

 

Bertrand Ogilvie je filozof. Žije v Paríži. Vyštudoval filozofiu, klasickú literatúru a logiku na parížskej Sorbone. Doktorskú prácu z filozofiu napísal na tému Cudzinec Hegel. Vo svojich knihách esejí sa zaoberá Jacquesom Lacanom, ale aj extrémistickým násiilím. V poslednej knihe La Second Nature du Politique : essai d’anthropologie negative (Druhá povaha politiky : pokus o negatívnu antropológiu) sa zaoberá prienikom medzi Na univerzite Paris X – Nanterre prednáša politickú filozofiu a psychoanalýzu.
Panel - 18. novembra, 17.00
 

Program stredoeurópskeho fóra :

Program Europ Central Forum 2012 (SK)

 

Pre viac informácií : www.ceeforum.eu