Pohľad späť na (medzi)národné finále « Spievam po francúzsky »

V sobotu 12. mája sa konalo (medzi)národné finále súťaže francúzskej piesne « Spievam po francúzsky » (je chante en francais), usporiadané Francúzskou Alianciou  v Banskej Bystrici v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku. Pri tejto príležitosti sme mali česť privítať veľvyslanca Francúzskej republiky, jeho Excelenciu Christophea Léonziho i pani Emmanuelle Daill - jazykovú atašé Francúzskeho inštitútu na Slovensku, ktorí boli prítomní počas celého dňa, ako aj na odovzdávaní medzinárodných diplomov DELF a DALF pred súťažou.

Zo začiatku, v marci, bolo zapísaných 70 súťažiacich z celého Slovenska (semi-finálové kolá sa uskutočnili v marci v Košiciach, Bratislave a v Ružomberku v nádhernej synagóge), ku ktorým sa pridali na záverečné medzinárodné finále v Banskej Bystrici najlepší účastníci z ostatných krajín V4 (Poľsko, Maďarsko, Česká Republika). Prvýkrát boli tento rok organizované obidve finále - národné i medzinárodné v ten istý deň.

Samotné finále sa konalo v kultúrnom centre Záhrada v Banskej Bystrici za prítomnosti 12 slovenských a 8 zahraničných speváčok/spevákov zadelených do troch kategórii:

1) do 14 rokov,

2) 15 - 16 rokov,

3) 18 rokov a viac.

Súťažiaci interpretovali súčasné francúzske piesne. 

Porota bola zložená z osobností prichádzajúcich z rôznych krajín: slovenská speváčka Jana Orlická, francúzsky lektor pán Stéphane Tardy, prezidentka Francúzskej Aliancie  v Ostrave (ČR) pani Miroslava Pavlínková a profesorka francúzštiny pani Aneta Wojtaszek (PL).

Slovenská Republika získala jedno víťazstvo zásluhou Kateřiny Mojžišovej z Banskej Bystrice a druhé miesta boli udelené Kláre Džuponovej z Prievidze a Karolíne Kantorovej zo Žiaru nad Hronom. Na záver porota určila hlavného víťaza národného finále, ktorým sa stala Karolína Kantorová s piesňou « Demain dès l’aube » (Zajtra za úsvitu) od Anne Sila inšpirovanou nádhernou básňou od Victora Huga. 

Supervíťazom medzinárodného kola sa stala poľská interpretka Alexandra Grabowska (kategória do 14 rokov) s piesňou « Rester seule » (Ostať sama) od Louane a získala zájazd do Paríža.

Cena poroty bola udelená slovenskej súťažiacej Kateřine Mojžišovej za interpretáciu skladby « Nuit blanche » od Cyrille Aimée.

Mladých spevákov prišlo povzbudiť mnoho divákov, z ktorých veľkú časť tvorili aj Francúzi žijúci na Slovensku. Treba priznať, že aj výborné palacinky a rôzne špeciality pritiahli veľké davy zvedavých poslucháčov. Celá súťaž prebehla vo veselej a uvoľnenej nálade.

Tí, čo chceli pokračovať v neskorej večernej zábave, boli pozvaní na jazzový večierok, kde spievala jedna z víťaziek finále a v inom francúzskom bare ukončili toto príjemné podujatie pri poháriku dobrého vína sledujúc európsku súťaž Eurovision, stále za účasti francúzskeho veľvyslanca a niektorých spevákov.

Francúzsky veľvyslanec vyjadril svoju veľkú spokojnosť s priebehom finále a vyzdvihol jeho vynikajúcu úroveň. Veľmi sa mu páčilo prostredie peknej Banskej Bystrice, kde sa súťaž konala. Zdôraznil okrem iného dôležitosť takýchto podujatí vyzdvihujúcich vplyv Francúzska v Európe.

Na záver možno povedať, že sútaž v interpretácii francúzskych piesní bola veľmi úspešná a ukázala veľký záujem Slovákov aj ich susedov o Francúzsko, jeho jazyk a kultúru.

 

---

Text: Julie Riou, študentka Právnickej fakulty v Aix-en-Provence, na stáži v Alliance Française Banská Bystrica

---

Foto-pohľad na (medzi)národné finále

Fotograf: (c) Katarína Paľová

Karolína Kantorová: výherkyňa národného finále vo všetkých troch kategóriách (Slovensko)

Vanda Halmai (Maďarsko)

Kateřina Mojžišová: výherkyňa medzinárodného finále 15-17 rokov a špeciálna cena od poroty (Slovensko)

Lukaš Baumann (Slovensko)

Palacinky

Spoločná fotografia

 

---

Kompletný fotoalbum tu.

---

Video - Národné finále

 

- 14 rokov

 

15-17 rokov

 

18 rokov +

 

Super-víťaz

 

Video - Medzinárodné finále

 

- 14 rokov

15-17 rokov

18 rokov +

 

Super-víťaz

 

Cena poroty