27. ročník letnej univerzity asociácie Jána Husa bol otvorený v pondelok 2. júla v Banskej Štiavnici.

Asociácia Jána Husa vznikla v roku 1981 v Paríži z iniciatívy francúzskych intelektuálov s cieľom pomôcť svojim československým kolegom, ktorí sa postavili proti « normalizácii » komunistického režimu. V súčasnosti svoju podporu rozšírila na strednú Európu, ako aj frankofónny svet. Pôvodný spôsob podpory sa postupne pretransformoval do pomoci pri organizácii letných univerzít so zameraním na filozofiu, literatúru, lingvistiku a sociológiu.

V Banskej Štiavnici sa tak v termíne od 2. do 6. júla stretlo 30 intelektuálov z 9 rôznych krajín (vrátane Ameriky a Japonska), ktorí prezentujú svoje príspevky vo francúzskom jazyku na tému « Nový a starý človek: o vynárajúcich a strácajúcich sa podobách ľudského».

Podujatie zorganizoval Filozofický ústav SAV a Katedra románskych a slovanských jazykov Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave v zastúpení pánom Róbertom Karulom a pani Andreou Turekovou a v spolupráci s Katedrou francúzskych štúdií Filozofickej fakulty Segedínskej univerzity, asociáciou Ostium a Bratislava International School of Liberal Arts. Letnú univerzitu finančne podporili Francúzsky inštitút na Slovensku – Francúzske veľvyslanectvo v SR, Univerzitná agentúra frankofónie,  Vzdelávacia Nadácia Jána Husa a asociácia FrancAvis.

 

 

 

Účastníci letnej univerzity počas príspevku pána Michela Delona

 


Pani Andrea Tureková moderuje úvodnú časť konferencie a pán Michel Delon z Univerzity Paris-Sorbonne odpovedá na otázku pána Jeana-Jacquesa Wunenburgera z Univerzity Jean Moulin Lyon 3