Claire Dantzer - tvorivý pobyt a výstava marseillskej umelkyne v Košiciach (18. decembra 2012)

Marseilleská umelkyňa Claire Dantzer zavŕši mesiac svojho tvorivého pobytu v Košiciach záverečnou performance na vernisáži svojej výstavy s názvom „Living Room / Possibilities of modelling surface movement in the Kosice Depression“ v utorok 18. decembra 2012 o 17.00 v Synagóge na Zvonárskej ulici v Košiciach. Výstava potrvá do 20. januára.

"Living Room/Possibilities of modelling surface movement in the Kosice Depression" (al. Obývačka/Možnosti modelovania povrchových pohybov v Košickej depresii) je výstavou francúzskej umelkyne Claire Dantzer, ktorá je momentálne na umeleckom tvorivom pobyte v Košiciach v rámci programu K.A.I.R. (Košice Artist In Residence). Claire prišla do Košíc len pred mesiacom, ale odvtedy sa jej už podarilo rozpracovať “site-specific” projekt v starej synagóge na Zvonárskej ulici odzrkadľujúci jej skúsenosť s pobytom a prácou v Košiciach.

Marseilleská umelkyňa Claire Dantzer patrí do kolektívu „Sextant & +“. Po získaní diplomu na Národnej akadémii umení v Toulone spolupracovala s Biskra studio. Je originálnou umelkyňou pracujúcou s netradičnými materiálmi, odrážajúcich ich fyzický a psychologický dopad na telo. K.A.I.R. hostí Claire Dantzer od novembra do decembra. Tento tvorivý pobyt je prvým výsledkom spolupráce Košíc s partnerským európskym hlavným mestom kultúry 2013 – Marseille.

Výstava je súčasťou festivalu THE END organizovaného Košicami – Európskym hlavným mestom kultúry 2013.

Tvorivý pobyt podporili Ministerstvo kultúry SR, Francúzsky inštitút na Slovensku a Francúzska aliancia Košice.

Užitočné odkazy: