Výstava „Nicolas Bianco-Levrin & Julie Rembauville: Siluety – od ilustrovanej knihy k animovanému filmu“ v rámci festivalu BAB 2018 (1–16|10)

Nicolas Bianco-Levrin a Julie Rembauville tvoria krátke animované filmy a ilustrované knihy už viac ako 15 rokov. Pri tvorbe v oboch médiách vyskúšali rôzne techniky, ako sú kresba, plastelína, či papieriková animácia. Medzi týmito technikami vyniká najmä jedna, ktorú používajú najviac: papieriková animácia na podsvietenom stole. Čierne postavy ožívajú na pozadí nakreslenom ceruzkou. Na tejto výstave autori predstavia nielen papierové postavičky, ale aj podkladové dekorácie zo svojich krátkych filmov  Ben Hora, [R], Patakès a Gustave XIV., a tiež niekoľko originálov z knihy Les Mots (Slová).

Výstavu pripravila BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku pri príležitosti XIV. medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti – Bienále animácie Bratislava – BAB 2018, ktorý sa uskutoční v termíne od 8. do 12. októbra 2018.

Výstavu dopĺňa 12 krátkych filmov od autorskej dvojice premietaných v slučke. Špeciálna projekcia tohto programu na veľkom plátne galérie IFS, sa uskutoční počas  návštevy oboch tvorcov na festivale.

Počas festivalu francúzska dvojica povedie tvorivú dielňu animovaného filmu na Medzinárodnej francúzskej škole v Bratislave.

Výstava od 1. do 16. október 2018, Galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku, Sedlárska 7, Bratislava

Vernisáž v pondelok 8. októbra 2018 o 17.00 (na pozvánku)

Špeciálna projekcia krátkych filmov s ich tvorcami v stredu 10. októbra 2018 o 18.00, Galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku, Sedlárska 7, Bratislava

---

Fotky z vernisáže

---

Nicolas Bianco-Levrin & Julie Rembauville

Obidvaja umelci sa narodili v Paríži, kde Julie Rembauville študovala literatúru a vizuálne médiá na Sorbonskej univerzite a  Nicolas Bianco-Levrin sa venoval priemyselno-umeleckému štúdiu na Škole Duperré. Od roku 2003 spolu režírovali viac ako 25 krátkych animovaných filmov, pri výrobe ktorých vyskúšali rôzne techniky. Za scenár filmu Psí život (Merci mon chien), ktorý nakrútili v koprodukcii s Národnou filmovou radou Kanady a francúzskym štúdiom Folimage, získali v roku 2010 cenu SACD, ktorú udeľuje MIFA na Medzinárodnom festivale animovaných filmov v Annecy.

Toto ocenenie získali aj v roku 2015 za film Ten, ktorý skrotil oblaky (Celui qui domptait les nuages), ktorý bol premietaný na viac ako 140 festivaloch po celom svete. Nedávno dokončili 15-minútový animovaný film Príbeh Jeannota (Une histoire de Jeannot), ktorý skúma nádeje  bývalého účastníka Parížskej komúny z roku 1871 na úteku. Tento film vznikol v koprodukcii štúdia La Luna Production v Paríži a Xbo Films v Toulouse. Čoskoro bude odvysielaný na národnom kanáli France 3.

Www: http://www.nicolasbianco.fr/