Jeden svet 2018 (11‑16|10)

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov s tematikou ľudských práv Jeden Svet predstaví i vo svojom 19. ročníku niekoľko filmov produkovaných či koprodukovaných vo Francúzsku:

NIČ SA NEODPÚŠŤA (Rien nʼest pardonné)

piatok, október 12, 2018 - 16:15

Kino Lumiére, K1

nedeľa, október 14, 2018 - 21:00

Kino Mladosť

Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe / Belgicko, Francúzsko, Maroko / 2017 / 62 min. / francúzsky / české a anglické titulky

Zineb El Rhazoui sa netají kritickým názorom na islam a náboženstvo. Za slobodou prejavu odišla z Maroka do Francúzska, kde sa stala novinárkou v satirickom časopise Charlie Hebdo. Film sleduje päť kľúčových rokov jej života (2011 – 2016). V roku 2015 musí Zineb prekonať šok, že medzi obeťami teroristického útoku boli aj jej kolegovia z redakcie. Vyrovnáva sa so životom pod neustálou hrozbou a za masívnych bezpečnostných opatrení. V tejto situácii sa pripravuje na narodenie svojho dieťaťa. Napriek strate ilúzií o bezpečí uprostred západnej spoločnosti neprestáva odhodlane bojovať proti fanatizmu.

MAMA PLUKOVNÍČKA (Mama Colonel)

sobota, október 13, 2018 - 14:00

Kino Lumiére

nedeľa, október 14, 2018 - 13:30

KINO KLAP VŠMU 1

Dieudo Hamadi / Francúzsko, Konžská demokratická republika / 2017 / 72 min. / lingala, svahilsky / české a anglické titulky

Plukovníčka Munyole je matka siedmich detí a povolanie policajtky považuje za poslanie. V Bukavu, meste na východe Konga, vedie jednotku, ktorá sa zameriava na ochranu práv znásilnených žien a týraných detí. Po prevelení do Kisangani nachádza policajnú stanicu v rozklade a vojnou rozbité vzťahy. Susedia závidia znásilneným ženám status obetí. Rodičia sa zbavujú nechcených detí tak, že ich označia za posadnuté démonom. Dokument neanalyzuje ani nekomentuje, ale ponúka autentický pohľad do spoločnosti poznamenanou občianskou vojnou, ktorá však dokáže vyprodukovať i pravých hrdinov svojej doby.

 

ZLODEJI ČASU (Le temps, c'est de l'argent / Time Thieves)

sobota, október 13, 2018 - 16:00

Kino Lumiére

pondelok, október 15, 2018 - 18:00

Kino Mladosť

Cosima Dannortizer / Španielsko, Francúzko / 2018 / 84 min. / anglicky, francúzsky, japonsky, nemecky, holandsky, katalánsky, španielsky / slovenské a anglické titulky  (MPV)

Zabudnite na vodu a ropu – všetci predsa prahnú po novom zdroji: po našom čase. Film Zlodeji času odhalí, ako korporácie bez nášho vedomia speňažujú náš čas a ako sa podľa ich vlastných slov stali zo sociálnych sietí „noví hodinári“. Kto sa ešte nedostal do situácií, ako keď ho letecká spoločnosť prinútila vytlačiť si letenky a zaregistrovať vlastnú batožinu, čím spoločnostiam šetrí obrovské peniaze v podobe odpracovaných hodín? Kto nestrávil hodiny skladaním nábytku alebo nebojoval so samoobslužnou pokladnicou? Kto má vlastne komu platiť za všetku túto prácu?

 

VŠETCI DIKTÁTOROVI MUŽI (Corée du Nord: Les hommes du dictateur)

sobota, október 13, 2018 - 11:15

Kino Mladosť

nedeľa, október 14, 2018 - 21:00

Kino Lumiére

Marjolaine Grappe / Francúzsko / 2018 / 63 min. / francúzsky, anglicky, nemecky / slovenské titulky

Severná Kórea tajne vyvinula zbraň, o ktorej sú svetové veľmoci presvedčené, že ju vlastnia len ony: jadrovú bombu. Ako táto krajina, ignorovaná medzinárodnou komunitou a zároveň jedna z najchudobnejších krajín sveta, dokázala vybudovať takýto arzenál? Päť rokov pátrania jasne a zrozumiteľne odhalí tajomstvo financovania jadrových zbraní Severnej Kórey. Film je postavený najmä na výpovediach mužov a žien z vnútra systému.

 

ŽENY VENEZUELSKÉHO CHAOSU (Femmes du chaos vénézuélien / Women of the Venezuelan Chaos)

sobota, október 13, 2018 - 14:00

KINO KLAP VŠMU 1

Margarita Cadenas / Francúzsko, Venezuela / 2017 / 83 min. / španielsky / české a anglické titulky

V obchodoch dochádza jedlo. Vláda zaviedla prídelový systém. V nemocniciach chýbajú lieky a zdravotníci sa musia rozhodovať, kto ešte ma šancu na vyliečenie a koho už nemá cenu liečiť. Prudko rastie kriminalita. Politickí väzni sú stále za mrežami a systém ešte viac prerastá korupciou a nespravodlivosťou. Vláda sa snaží pred svetom i vlastnými občanmi tajiť, že štát sa nachádza v jednej z najhorších kríz vo svojej histórii. Toto unikátne filmové svedectvo o skutočnom stave vecí zachytáva príbehy piatich žien z rôznych generácii a spoločenských vrstiev, ktoré sa snažia vyrovnať s týmto chaosom.

 

Viac o programe festivalu Jeden svet