Cena IWK 2018: Výstava „Milan Kňažko: Človek kumštu“(18–31|10)

Fotografická retrospektíva doterajšieho života Milana Kňažka, laureáta ceny Imra Weinera-Kráľa za rok 2018. Táto cena je udeľovaná od roku 2014 významným osobnostiam, ktoré prispievajú k rozvoju francúzsko-slovenskej kultúrnej spolupráce.

Výstava fotografií približuje návštevníkom  profesionálny život umelca, herca, politika spoločensky angažovaného a spolupodieľajúceho sa na formovaní histórie bývalého Československa i súčasnej samostatnej Slovenskej republiky.

18. – 31. októbra 2018, Galéria Francúzskeho inštitútu, Sedlárska 7, Bratislava

 

 

Photos de la remise du prix - le 23 octobre 2018

  • Matej Drlička présente la cérémonie de la remise du prix IWK 2018.
  • Discours de SEM Christophe Léonzi, l'ambassadeur de France en Slovaquie
  • Pavol Demáček, le président de l'Union des amis d'Imro Weiner-Kráľ, remet le prix à Milan Kňažko
  • Discours de Milan Kňažko
  • 🎼 Peter LIPA chante "Sťahovaví vtáci" (Les oiseaux migrateurs)
  • 🎼 Accompagnement musical - Peter Lipa ml.
  • SEM Christophe Léonzi, Ladislav Snopko (ancien ministre de la culture qui a symboliquement remis les clés du Palais Kutscherfeld où siège l'Institut français de Slovaquie, avec Alexander Dubček, à François Mitterand), Zuzana Bartošová, Jean-Pierre Jarjanette

Cena Imra Weinera-Kráľa je exkluzívnou poctou pre významné osobnosti, ktoré prispievajú k rozvoju Francúzsko-slovenskej kultúrnej spolupráce, k dialógu týchto dvoch krajín. Udeľuje sa ako uznanie zásluh o významný kultúrny alebo spoločenský počin a prínos k zbližovaniu národov Slovenska a Francúzska. Je vyzdvihnutím tvorivého ducha a spoločenskou i morálnou odmenou za mimoriadne ľudské výkony v oblasti kultúry.

Od roku 2014 Cenu Imra Weinera-Kráľa spoločne vyhlasujú, organizujú a udeľujú občianske združenie Spolok priateľov Imra Weinera-Kráľa a Francúzsky inštitút v Bratislave v spolupráci s Asociáciou teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia na Slovensku. Toto ocenenie sa udeľuje pod záštitou Veľvyslanca Francúzska v Slovenskej republike J. E. p. Christopha Léonziho.

Cenu Imra Weinera-Kráľa v bronze vytvoril akademický sochár, docent Milan Lukáč.

 

 

 

Milan Kňažko (28.8.1945 Horné Plachtince), divadelný a filmový herec, politik. Maturoval na stavebnej priemyslovke, v roku 1968 skončil štúdium herectva na VŠMU v Bratislave. Po dvojročnom pobyte vo Francúzsku sa v roku 1970 stal členom Divadla na Korze, po jeho likvidácii v roku 1971 bol štrnásť rokov členom činohry Novej scény. V roku 1985 získal angažmán v činohre SND. V lete 1989 podpísal občiansky protest proti totalitnému režimu Několik vět a v októbri 1989 vrátil titul Zaslúžilý umelec. V novembre 1989 bol jedným z protagonistom Nežnej revolúcie a spoluzakladateľom hnutia Verejnosť proti násiliu. Do roku 2002 aktívne pôsobil v politike (poradca prezidenta ČSFR, minister medzinárodných vzťahov, minister zahraničných vecí, poslanec NR SR, minister kultúry). V rokoch 2003 – 2007 bol generálnym riaditeľom TV JOJ. Na divadelných scénach stvárnil 40 postáv, hral v takmer 50 slovenských a českých filmoch a v stovkách televíznych filmov a inscenácií. Je držiteľom viacerých ocenení za herecké výkony v divadle a vo filme, okrem iného aj dvoch vysokých francúzskych vyznamenaní Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres a Officier de la Légion d’honneur. Je ženatý, žije v Bratislave.