Francúzsko na otváracom ceremoniáli Košice 2013 (19. ‑ 20. január 2013)

Košice svoj začiatok kultúrneho roka oslávia počas otváracieho víkendu v dňoch 19. a 20. januára 2013.

Významným bodom programu tohto otváracieho víkendu bude sprístupnenie diela francúzskej umelkyne Elise Morin v Dóme Sv. Alžbety (inštalácia "Kumulus"), súčasné umenie tak na Slovensku po prvýkrát zavíta aj do sakrálnych priestoroch. Inštalácia "Kumulus" pozostáva zo stoviek vznášajúcich sa kotúčov lepiacich pások.

Francúzska aliancia v Košiciach a Francúzsky inštitút na Slovensku organizujú francúzsky večer, ktorý sa bude konať v sobotu, 19. januára od 21:00 v priestoroch Retro Klubu (Kováčska 49).

Počas večera sa predstavia dvaja francúzski slammeri zo skupiny La Meute Slam M. Zurg a Yopo, ktorí sú zároveň aj organizátormi združenia slammerov Francúzska. Spoločne sa stretnú so slovenskými umelcami, aby publiku predviedli netradičný improvizačný súboj.

Na hudbu striedajúcu vplyvy Depeche Mode, DAF či Tangerine Dream publikum roztancuje Yann Wagner, spevák a DJ francúzsko-amerického pôvodu a rastúca hviezda francúzskej elektro hudby

Návštevníci si budú môcť pozrieť aj dielo marseillskej umelkyne Claire DantzerLiving Room / Possibilities of modelling surface movement in the Kosice Depression ”. Toto dielo, ktoré je výsledkom mesačného rezidenčného pobytu umelkyne v Košiciach (December 2012), je vystavené v synagóge na Zvonárskej ulici (Zvonárska 7).

A nakoniec, v nedeľu, 20. januára od 22:00 večer „Hudba v meste – afterpárty“ roztočia francúzski „beat-boxeri“ zo skupiny Under Kontrol. Koncert sa bude konať v priestoroch Tabačka/Kulturfabrik, kde sa takisto predstaví slovenský Orchester Jeana Valjeana a DJ Stroon.

Viac informácií