GymnAFest vol.2 : festival, ktorý sa ráta

Piatok 14. septembra 2018 sa v Banskej Bystrici konalo podujatie s názvom GymnAFest. Myšlienka GymnAFest vznikla minulý rok. Prvýkrát sa, teda, táto udalosť konala v kultúrnom centre Záhrada. Tento rok sme sa presunuli o niekoľko stometrov ďalej, aby sme mohli vyťažiť z krásnych priestorov Robotníckeho domu, priestorov, ktoré patria Mestu BB. Vďaka zhovievavému počasiu sme si mohli užiť vnútorné aj vonkajšie priestranstvá  tohto krásneho prostredia v blízkosti Hornej ulice.

Spolu s Francúzskym veľvyslanectvom na Slovensku, Francúzskym inštitútom na Slovensku a Francúzskou Alianciou v Košiciach, Francúzska Aliancia v Banskej Bystrici každoročne organizuje národnú a dokonca aj medzinárodnú súťaž « Spievam po francúzsky ». Počas týchto stretnutí môže každý účastník vystúpiť len jedenkrát. Čo pre nich môže byť trochu frustrujúce. Takže sme sa rozhodli, že im dáme príležitosť spievať štyri až osem piesní, pri zachovaní pravidla minimálne 50% vo francúzštine. Je treba poznamenať, že bývalí študenti strednej školy mali možnosť prísť a spievať ako hostia.

Tento rok, za prítomnosti Thibauta Triqueneaux, nového atašé v oblasti vzdelávania vo Francúzskom inštitúte na Slovensku sa nám podarilo spojiť ľudí zo skoro všetkých gymnázií v Banskej Bystrici, ale takisto vo Zvolene, susednom meste, kde sú hudobné školy veľmi aktívne. Privítali sme tiež mladých ľudí zo Žiaru nad Hronom, Banskej Štiavnice a z gymnázia J.A. Raymana v Prešove. S viac ako štyridsiatimi spevákmi/hudobníkmi (domáci a gymnazisti sa kvôli koncertom pomiešali) sa skutočný maratón začal o 15:00 a trval až do 22:30 (pred afterparty u nášho priateľa «U Francúza Jazz Klub 12 »).

Pri práci na zoznamoch skladieb sme sa snažili striedať všetky štýly počas celého popoludnia. Možno sa napríklad zamyslieť nad projektom NWK, ktorým Peter Kottman dokázal so svojou flautou rozpáliť miestnosť, potom vystúpenie Karolíny Kantorovej, absolútnej víťazky súťaže v máji, ktorá hrala so skupinou Džipsis & Gádžos. Neskôr, skupina The Moods ponúkla rockovú zostavu s množstvom rôznych gitarových zvukov. Začiatkom dňa nám Viktória Maďarová a Radka Pivarčeková z klasickej sekcie gymnázia Tajovského (Banská Bystrica) predviedli show, ktorá vytvorila príjemne melancholickú atmosféru.

Od začiatku až do konca bolo možné napočítať niekoľko sto návštevníkov, z ktorých niektorí sa sústredili na naše slané a sladké palacinky, pripravované, ako vždy, naším „Chef nomadom“ z Ostravy (CZ) a pomocníkmi z 3.L triedy z bilingválnej sekcie Tajovského gymnázia v BB. Návšteva mladých aj starších, priateľov hudobníkov, blízkych Francúzskej Aliancie v Banskej Bystrici, rodičov, malých bratov, veľkých sestier pomohla vytvoriť obzvlášť vrelú atmosféru. Či už nás títo ľudia predtým poznali alebo nie, nie je dôležité. Kľúčové je pre nás dúfať, že práve ich opäť uvidíme na našich ďalších podujatiach, ale takisto na našich francúzskych kurzoch. Pretože naším cieľom je prostredníctvom kultúry a dynamického imidžu Francúzskej Aliancie v Banskej Bystriciprilákať stále viac a viac ľudí k francúzštine.

 

Autorka článku: Kristína Kroková, asistentka riaditeľa (Francúzska Aliancia v Banskej Bystrici)

-

Aftermovie – © Michael Mottl

Fotoalbum Facebook – © Terézia Kiabová – https://www.facebook.com/af.debanskabystrica/media_set?set=a.2027656167297111&type=3