„Recitál pre ľavú ruku“ francúzskeho klaviristu Maxima Zecchiniho (14|03|18H)

Francúzsky klavirista Maxime Zecchini ponúkne v rámci Mesiaca Frankofónie 2019 výnimočný sólový koncert, na ktorom odznejú veľké klasické hudobné diela Verdiho, Ravela a ďalších významných hudobných skladateľov ľavou rukou.

Myšlienka tohto koncertu stojí na hudobnom diele francúzskeho skladateľa Mauricea Ravela Koncert pre ľavú ruku (Concerto pour la main gauche), ktorý bol venovaný Paulovi Wittgensteinovi, rakúskemu klaviristovi povolanému do bojov Prvej Svetovej vojny,  počas ktorých prišiel  o pravú ruku. Zecchiniho projekt s koncertom pre ľavú ruku získal oficiálnu nálepku francúzskej organizácie Misia k storočnici Prvej Svetovej vojny (Mission du centenaire de la Première Guerre mondiale) na počesť stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny.

Umelec sa s rovnakým programom predstaví i v Banskej Bystrici a v Košiciach a svoje slovenské turné uzavrie v Bratislave.

Program:

Skriabin: Prelúdium a nokturno opus 9 č.1

Verdi: Miserere, úryvok z opery "Trubadúr"

Massenet: Méditation de Thais

Ravel: sólová úprava Koncertu pre ľavú ruku

Bellini: Casta Diva, úryvok z opery "Norma"

Schulhoff: Suita č. 3

Štvrtok 14. marca 2019 o 18.00 v hudobnej sieni Mirbachovho paláca, Františkánske námestie 11, Bratislava

VSTUP JE VOĽNÝ, ale pre obmedzenú kapacitu koncertnej sály Vám odporúčame zarezervovať si miesto vopred mailom na adrese reservation@institutfrancais.sk

 

 

Maxime Zecchini

Narodil sa  v Paríži  3. júla 1979. Začal hrať na klavíri vo veku päť rokov. Nastúpil do Národného konzervatória hudby a tanca v Lyone v triede Géryho Moutiera a Danièle Renaud – Fasquelleho. V júni 2001 tu získal titul DNESM (Diplôme National d’Etudes Supérieures Musicales). Prijali ho na parížske konzervatórium Conservatoire National Supérieur de Musique do triedy Jean – Françoisa Heissera. Vyštudoval klavír s Giovannim Valentinim a Pierom Rattalinom na prestížnej Akadémii Incontri col Maestro v Taliansku, na ktorej absolvoval v roku 2006.

Maxime Zecchini je prvým francúzskym klaviristom, ktorý získal titul z prestížnej Incontri col Maestro Academy v Imole (Taliansko), je víťazom medzinárodnej súťaže v Arcachone v roku 2000, držiteľom prvej ceny de Normandie. V roku 2002 získal cenu Nadácie Cziffra v súťaži Ragusa – Ibla (Sicília) a rok na to i cenu na medzinárodnej súťaži vo Varenne – Lake Como (Taliansko).

Maxime získal štipendium od nadácie Marcel Bleustein – Blanchet pre Vocation, ako aj ďalšie ocenenia od Nadácie Meyer a Mécénat Musical Société Générale. Podporila ho aj nadácia Bru Zane v Benátkach.

Jeho diskografia zahŕňa prvú antológiu diel pre ľavú ruku v 10 zväzkoch, z toho sedem vydal pod značkou Advitam Records a distribuujú sa vo svete  prostredníctvom hudobného vydavateľstva Harmonia Mundi. Hral v Paríži (Salle Gaveau, Théâtre du Châtelet, Salle Cortot aďalšie), ako aj na mnohých festivaloch a koncertoch vo Francúzsku či vo viac ako 40 krajinách sveta (v Rusku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Anglicku, Južnej Afrike, Číne, Japonsku, Južnej Kórei, Indonézii, Austrálii a ďalších).

Zecchini je eklektický hudobník, robil hudbu pre televíziu a režisérske muzikály. Hral tiež so speváčkou Juliou Migenesovou a vydal “koncertné prednášky” s herečkou Anouk Aimée. Kompozíciou je fascinovaný od raného detstva, stal sa skladateľom mnohých originálnych diel a prepisov. Vydáva ho  Editions Durand – Salabert – Universal Music.