Francúzsky koncert na festivale Allegretto Žilina 2019 (10|04|19.00)

Mladí francúzski hudobníci violončelista Bruno Philippe a klavirista Tanguy de Williencourt odohrajú spoločný koncert na 29. ročníku Stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia - Allegretto Žilina 2019. Tento festival vážnej hudby je zameraný najmä na koncertné predstavenia mladých talentovaných interpretov. Bruno Philippe získal Cenu festivalu Allegretto Žilina v minulom roku.

Hudobníci predstavia žilinskému festivalovému publiku program zložený zo sonát pre violončelo a klavír od F. Poulenca, F. Chopina i od S. Rachmaninova.

 

Program

F. Poulenc Sonáta pre violončelo a klavír FP 143

F. Chopin Sonáta pre violončelo a klavír op. 65

***

S. Rachmaninov Sonáta g mol pre violončelo a klavír op. 19

 

streda 10. apríla 2019 o 19.00, Dom umenia Fatra, Dolný val 138/49, Žilina

Vstupné 6€

 

 

 

Bruno Philippe (1993)

Francúzsky violončelista Bruno Philippe sa môže pochváliť už niekoľkými vydanými CD titulmi, realizovanými v komornom duu s klaviristom Tanguyom de Williencourtom a pozostávajúcimi z tvorby Brahmsa a Schumanna (Evidence Classics, 2015). Dramaturgia druhého albumu ponára poslucháča do sveta beethovenovskej a schubertovskej hudobnej poetiky (Harmonia Nova, 2017). Možno spomenúť, že Philippe sa už v minulosti podieľal ako hosť na albume bývalého pedagóga, violončelistu Raphaëla Pidouxa v skladbe Jacquesa Offenbacha (Integral Classic, 2009). Aktuálne mu vo februári 2019 vyšiel najnovší CD album pod záštitou vydavateľstva Harmonia Mundi s violončelovými sonátami Sergeja Rachmaninova a Nikolaja Miaskovského v spolupráci s klaviristom Jérômom Ducrosom.

Jeho počiatky štúdia hry na violončelo sa spájajú s Mariou-Madeleine Mille a parížskym Conservatoire National de Région, pričom sa zdokonaľoval aj u Raphaëla Pidouxa. V roku 2009 ho prijali na prestížne Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, kde študoval vo violončelovej triede Jémeho Pernooa a komornú hudbu u Claire Désert. Zúčastnil sa majstrovských kurzov u Yvana Chiffoleaua, Davida Geringasa, Stevena Isserlissa, Garyho Hoffmana, Pietera Wispelweyho a Clemensa Hagena na Univerzite Mozarteum v Salzburgu. Od októbra 2014 študuje na nemeckej Kronberg Academy u Fransa Helmersona. Jeho štúdium je podporené nadáciou Christa Verhein Stiftung. V minulosti získal viacero štipendií od nadácií ako Safran Foundation for Music, Raynaud-Zurfluh Foundation, Rheingold Foundation, AMOPA, Banque Populaire Foundation.

Ako mladý violončelista má na svojom konte rad ocenení: 1. cena na 3. Grand Prix a Cena za najlepší recitál na André Navarra International Competition (november 2011), cena Prix Nicolas Firmenich de Violoncelle na Verbier Festival v Švajčiarsku (august 2014), 3. cena a Cena publika na International Competition of the ARD v Mníchove (september 2014), mimoriadna cena ako uznanie za vynikajúci interpretačný výkon na Grand Prix Emmanuel Feuermann v Berlíne (november 2014) i špeciálne ocenenie na International Tchaikovsky Competition (jún 2015).

V roku 2015 mu udelili ocenenie Révélation classique de lAdami, o rok neskôr cenu Prix pour la musique nadácie Safran Foundation. V roku 2017 sa stal laureátom prestížnej súťaže Queen Elizabeth Competition v Bruseli a minulý rok získal hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina. Bruno Philippe debutoval v Kammersaal v Berlínskej filharmónii, v La Cité de la Musique, Théâtre des Bouffes du Nord, Salle Gaveau a Salle Pleyel v Paríži, Halle aux Grains v Toulouse, Kursaal v Besançone, Alte Oper vo Frankfurte a čoskoro sa predstaví v berlínskom Konzerthause, v parížskych sálach ako Auditorium du Louvre, Salle Cortota i Auditorium de Radio-France. Ako violončelista mal príležitosť pracovať s vynikajúcimi umelcami (Gary Hoffman, Tabea Zimmermann, Gidon Kremer, Christian Tetzlaff, David Kadouch, Alexandra Conounova, Renaud Capuçon, Jérôme Ducros, Antoine Tamestit, Sarah Nemtanu, Lise Berthaud a i.) a orchestrami (Bayerischer Rundfunk, Münchener Kammerorchester, Orchestre Philarmonique de Monte-Carlo, Orchestre National du Capitole v Toulouse). Účinkoval na rôznych festivalových podujatiach ako Festival Pablo Casals v Prades, Festival de Pâques v Aix-en-Provence, La Folle Journée de Nantes, Rheingau Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern Festival, La Roque d’Anthéron, Amsterdam Cello Biennale, Mozartfest Würzburg, Schwetzinger SWR-Festspiele, Rheingau Musik Festival a mnohých ďalších. V posledných mesiacoch vystúpil s Radio-Sinfonie-Orchester Frankfurt a s akademickým orchestrom Schleswig-Holstein Musik Festival pod taktovkou Christopha Eschenbacha, s Orchestre Dijon-Bourgogne s dirigentom Gáborom Takács-Nagyom, s Orchestre de la Garde Républicaine a s Junges Sinfonieorchester Münster.

 

Viac

 

 

Tanguy de Williencourt (1990)

Francúzsky klavirista Tanguy de Williencourt je nielen uznávaný sólista, ale aj vyhľadávaný komorný hráč. Držiteľ štyroch magisterských diplomov sa na prestížnom parížskom Conservatoire national supérieur de musique et de danse vzdelával pod vedením pedagógov ako Roger Muraro, Claire Désertová a Jean-Frédéric Neuburger. Okrem toho je podporovaný osobnosťami z hudobného prostredia ako Maria João Piresová, Christoph Eschenbach, Stephen Kovacevich a Paul Badura-Skoda, ktorí značne ovplyvnili jeho tvorivý interpretačný vývoj.

V roku 2016 bol ocenený cenou poroty a cenou verejného uznania Public Prize švajčiarskou asociáciou Société des Arts de Genève. Úspešné výsledky potvrdil aj titulom Révélation classique de l’Adami a tiež cenou udelenou francúzskym zväzom v oblasti ochrany autorských práv umelcov, tzv. SPEDIDAM Award. V roku 2018 obdržal Paris Chamber Orchestra Prize na parížskej súťaži Paris Play-Direct Competition organizovanou Philharmonie de Paris. Bol tiež ocenený nadáciou Blüthner et Banque Populaire.

Účinkoval v prestížnych koncertných sálach ako Petrohradská filharmónia, Berlínska filharmónia, Philharmonie de Paris. Predstavil sa na renomovaných festivaloch ako Chopin Festival vo francúzskom Nohante, Radio France Festival v Montpellieri, Pablo Casals Festival v Prades, festival v La Chaise-Dieu, festival Les Chorégies dOrange, zúčastnil sa odovzdávania cien na Les Victoires de la Musique, na festivale Les Pages Musicales v Lagrasse, Yehudi Menuhin Festival v švajčiarskom Gstaade a mnohých iných.

Ako klavirista mal príležitosť spolupracovať s umelcami ako Olivier Charlier, Pierre Fouchenneret, Guillaume Chilemme, Adrien Boisseau, Bruno Philippe, Jérôme Pernoo, Paul Meyer, Philippe Bernold, ako aj s uznávanými spevákmi ako sú Mireille Delunsch a Vincent le Texier v spolupráci s vynikajúcimi dirigentmi ako Jean-Christophe Spinosi a Raphael Pichon.

Na konte má už 4 zrealizované CD produkcie. Výsledkom dlhodobej podnetnej spolupráce s violončelistom Bruno Philippe je nahrávka diel pre violončelo a klavír z tvorby J. Brahmsa a R. Schumanna (Evidence Classics, 2015) a album prinášajúci interpretáciu Beethovenovej Kreutzerovej sonáty op. 47 v úprave pre violončelo a klavír a Schubertovej Sonáty Arpeggione D. 821 vo verzii pre violončelo a klavír (Harmonia Nova, October 2017). V októbri 2017 mladému klaviristovi vyšiel sólový album s názvom Wagner/Liszt vo vydavateľstve Mirare Records, interpretujúc Lisztove transkripcie Wagnerových opier pre klavír. Posledne realizovaný CD titul v októbri 2018 vo vydavateľstve Harmonia Mundi Records prináša neskoré diela francúzskeho skladateľa Clauda Debussyho.

 

Viac